Vodiči v prešovskej prímestskej doprave si opäť prilepšia, mzdy im zvýšia o desiatky eur

SAD Prešov
SAD Prešov. Foto: SITA/Viktor Zamborský, Getty Images - koláž WBN

Vodiči v prešovskej prímestskej autobusovej doprave si od 1. júla opäť prilepšia. Ich mzdy sa v tomto roku zvýšia už po druhýkrát. K doterajšiemu platu im Prešovský samosprávny kraj (PSK) pridá ešte 89 eur mesačne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

Mzdy už raz zvýšili

Prvé zvyšovanie miezd vodičov prímestskej autobusovej dopravy v tomto roku oznámil PSK pred pol rokom. Vodičom vtedy zvýšil mzdy s účinnosťou od 1. januára tohto roka v priemere o 105 eur v hrubom. Kraj na to vyčlení viac ako 1,1 milióna eur.

Od 1. júla budú mať vodiči vyššie mesačné mzdy o 89 eur v hrubom, čo predstavuje zvýšenie o 8,5 percenta. Zvyšovanie sa týka opäť štyroch dopravcov v Prešovskom kraji, a to vodičov SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a Bus Karpaty.

Na platy vyčlenili pol milióna eur

Ako informovala Jeleňová, po vzájomnej dohode samosprávy s dopravcami zvýšili ekonomicky oprávnené náklady (EON) o 0,036 eura na kilometer v položke mzdy.

Zvýšenie EON pre SAD Prešov predstavuje na rozpočet kraja finančný dopad 175-tisíc eur, pre SAD Humenné vyše 172-tisíc eur, pre SAD Poprad 131-tisíc eur a Bus Karpaty viac ako 28-tisíc eur.

Krajská samospráva tak vyčlenila na platy vodičov v prímestskej autobusovej doprave zo svojho rozpočtu viac ako 508-tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa.

Vodiči mesačne zarobia viac ako tisíc eur

Po novom tak bude priemerná hrubá mesačná mzda vodičov v Prešovskom kraji predstavovať 1 156 eur. Konkrétne vodiči SAD Prešov zarobia mesačne v hrubom 1 240 eur, vodiči SAD Humenné 1 100 eur, vodiči SAD Poprad 1 119 eur a vodiči Bus Karpaty 1 166 eur.

Kraj zvyšoval mzdy vodičom prímestskej autobusovej dopravy aj vlani, a to o osem percent. Zo svojho rozpočtu vyčlenil vtedy na tento účel 635-tisíc eur. Tento rok dvoma opatreniami zvýšil platy vodičov o 20 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom