Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompa Vojka - Kyselica
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Ján Slovák.
19. 03. 2019 16:07 Ostatné od NasaDoprava.skSITA Diskusia

Vodohospodárska výstavba zdedila nevypovedateľnú zmluvu na kompu po predošlom vedení

Súčasné vedenie štátneho podniku od svojho nástupu v roku 2016 vykonáva právne a technické kroky smerujúce k ukončeniu zmluvy tak, aby sa súčasný prepravca nemohol domáhať škody v miliónoch eur.

Súčasné vedenie štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) zdedilo nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Ponton City, a. s., na prevádzku kompy Vojka nad Dunajom – Kyselica po predchádzajúcom vedení.

Od svojho nástupu v roku 2016 vykonáva právne a technické kroky smerujúce k jej ukončeniu tak, aby sa súčasný prepravca nemohol domáhať škody v miliónoch eur. Podnik tak v utorok reagoval na zistenie viacerých nedostatkov pri prevádzke kompy na základe výsledkov kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ).

Kompa Vojka - Kyselica
Foto: SITA/Ján Slovák.

Neúspešné verejné obstarávania

„Po vzájomných rokovaniach s druhou stranou sme uzatvorili k zmluve dodatok č. 1, nakoľko prepravca nebol ochotný pristúpiť na ukončenie zmluvy dohodou,“ informovala agentúru SITA vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová.

„Dodatkom sme nastavili rozväzovacie podmienky pre ukončenie zmluvy, čo potvrdil podnik VV, š. p., aj v roku 2017 vyhlásením verejného obstarávania na zabezpečenie prevádzky kompy, ktorého víťazom sa stal Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., (SVP),“ informovala agentúru SITA vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová.

SVP za účelom naplnenia predmetu zmluvy podľa VV vyhlásil viacero verejných obstarávaní, pričom väčšinu sa mu nepodarilo ukončiť, a to aj z dôvodu, že niektoré z nich boli napadnuté subjektami blízkymi súčasnému prepravcovi, alebo ním samotným.

Kompa Vojka - Kyselica
Foto: SITA/Ján Slovák.

Prioritou je priepust na cesty pod Dunajom

„Kontinuálne podnik VV postupuje v snahe zrušiť zmluvu aj v roku 2019 a pripravuje nové verejné obstarávanie, pričom v súčasnosti sme v štádiu prieskumu trhu na stanovenie predpokladanej hodnoty zákazky,“ uviedla Ištvánfyová.

Prioritou podniku je prebudovanie priepustu v kilometri 4,0 na cesty popod Dunaj pre autá, peších a cyklistov. „VV to považuje za ekonomickejšie, komfortnejšie, ale hlavne trvalé vyriešenie prepravy občanov z obcí rozdelených výstavbou Sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros,“ dodala Ištvánfyová s tým, že ide o riešenie, ktoré nebude závislé od poveternostných podmienok a hladiny vody.

Celý rad nedostatkov 

NKÚ zistil pri zabezpečení a kontrole služieb kompy Vojka nad Dunajom – Kyselica celý rad nedostatkov v činnosti podniku Vodohospodárska výstavba a tiež netransparentné rozhodovanie. Úrad po ukončení kontroly informoval o odhalených pochybeniach s tým, že zmluva o službách kompy je pre štát nevýhodná.

Kontrolóri tiež upozornili na vážny systémový problém pri financovaní tejto bezodplatne poskytovanej služby a odporúčajú jej riešenie na úrovni vlády. „Bolo preukázané, že vnútorná kontrola v štátnom podniku Vodohospodárska výstavba sa službami kompy a plnením zmluvy vôbec nezaoberala,“ uviedol hovorca NKÚ Marek Papajčík.

NKÚ - erb
Erb Najvyššieho kontrolného úradu SR. Foto: NKÚ.

Nevýhodná zmluva stále platí

Úrad označil za zvláštny vstup SVP do verejného obstarávania, hoci bolo zrejmé, že nie je schopný služby zabezpečovať. „Výsledkom takéhoto konania je to, že nevýhodná zmluva na služby verejnej vodnej dopravy je naďalej v platnosti,“ upozornil Papajčík. Úrad navrhol VV odporúčania na zabránenie neefektívneho čerpania verejných prostriedkov.

„V kontrolovanom období dochádzalo k nárastu cien služieb kompy pri každej novej uzatvorenej zmluve. Napríklad, nesprávnym stanovením primeranej ceny služieb kompy pri verejnom obstarávaní v roku 2014 došlo k porušeniu zákona o štátnom podniku,“ dodal Papajčík.

Odporúčané články

Pod Dunajom má vzniknúť cesta pre autá aj chodcov, prebudujú otvory na odvádzanie priesakových vôd Stavebnotechnický dozor pre obnovu plavebných komôr VD Gabčíkovo bude stáť 2,25 milióna eur

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Prezidentka Čaputová svoj postoj k vymenovaniu ústavných sudcov nemení a víta Dankovo vyjadrenie Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X