Výdavky Slovenskej správy ciest v roku 2021 vzrástli takmer dvojnásobne oproti pôvodnej sume

Cestári, asfalt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výdavky Slovenskej správy ciest (SSC) v roku 2021 vzrástli takmer dvojnásobne oproti pôvodne schválenej sume v jej rozpočte. Po treťom navýšení dosiahli výdavky štátnych cestárov objem približne 227 mil. eur, z toho bežné výdavky 150 mil. eur, kapitálové výdavky 41,5 mil. eur a prostriedky Európskej únie a spolufinancovania 35 mil. eur.

Vyplýva to z tretieho dodatku ku kontraktu na rok 2021, ktorý uzavreli Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Slovenská správa ciest v závere minulého roka.

Najviac peňazí ide na opravy mostov

Pôvodný kontrakt uzavretý vlani v marci počítal s výdavkami cestárov vo výške necelých 116 mil. eur, z toho na bežné výdavky malo ísť 110,6 mil. eur, na kapitálové výdavky 664 tis. eur a európske zdroje a spolufinancovanie mali objem 4,6 mil. eur.

Výdavky neskôr vzrástli na 127 mil. eur dodatkom v júni, kde zdroje EÚ vzrástli zhruba na 16 mil. eur. Dodatkom v septembri výdavky narástli priebežne na 159 mil. eur, z toho kapitálové výdavky takmer na 49 mil. eur a európske prostriedky a spolufinancovanie na 26,5 mil. eur.

„Slovenská správa ciest prioritne potrebuje riešiť opravy a rekonštrukcie mostov pre modernizačný dlh za uplynulé desaťročia. Na tieto opravy mostov potrebuje každoročne približne 30 miliónov eur,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca štátnych cestárov Martin Guzi. V pláne majú modernizáciu aktuálne viac ako dvadsiatich mostov.

Veľkoplošné opravy budú pokračovať

V rámci veľkoplošných opráv ciest I. triedy stavebné spoločnosti vlani obnovili 75 úsekov v celkovej dĺžke 283 kilometrov a v objeme takmer 69 miliónov eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Najväčšie opravy hlavných ciest na Slovensku budú pokračovať aj v roku 2022, pričom ich zoznam a rozsah cestári finalizujú.

Za štyri roky obnovia viac ako sedemsto kilometrov úsekov týchto ciest zhruba za dvesto miliónov eur s DPH, približne pätinu ich celkovej dĺžky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciest