Výkon dopravcov v júli zaznamenal ročné maximum, oproti vlaňajšku bol nižší

Dialnica kamion d1
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Výkony nákladnej dopravy slovenských dopravcov boli v júli najvyššie v tomto roku. Celkový objem nákladnej prepravy dosiahol 21,9 milióna ton, medziročne to predstavuje pokles o 7,4 %. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), oproti poslednému predkovidovému júlu spred dvoch rokov zaostávala preprava tovarov ešte viac, jej objem sa znížil o 17,5 %.

V júli sa prostriedkami verejnej osobnej dopravy prepravilo 38,8 milióna cestujúcich, čo je o 4,2 % menej ako pred rokom. Medziročný úbytok zaznamenali štatistici v cestnej i v železničnej doprave. V porovnaní s predkovidovým júlom 2019 bol pokles pasažierov takmer štvrtinový.

Pokles tržieb vodnej dopravy

Tržby v odvetví doprava a skladovanie vzrástli v júli tohto roku medziročne o 10,4 %. Minulý rok sa v siedmom mesiaci prepadli v porovnaní s predvlaňajším júlom o 7,8 %. Významné medziročné navýšenie tržieb zaznamenala letecká doprava, a to o 260 %. Pokles tržieb zaznamenala vodná doprava (o 29 %) a po prvýkrát v tomto roku aj poštové a kuriérske služby (o 11,8 %).

Priemerná nominálna mesačná mzda v odvetví doprava a skladovanie bola v porovnaní s júlom 2020 vyššia o 6,8 %, keď dosiahla 1 111 eur. Reálna mzda sa zvýšila o 3,4 %. „Oproti minuloročnému júlu vzrástli priemerné mzdy vo všetkých zložkách odvetvia, najviac vo vodnej doprave (o 14,4 %) a v leteckej doprave (o 9,2 %),“ konštatovali štatistici.

Zamestnanosť v doprave a skladovaní sa počas siedmeho mesiaca tohto roka medziročne znížila o 0,6 %. „Pokles počtu zamestnancov sa prejavil v dvoch zložkách odvetvia – v pozemnej doprave a v poštových a kuriérskych službách, nárast zaznamenali letecká doprava a tiež skladové a pomocné činnosti,“ dodal ŠÚ.

Priemerná mzda v doprave a skladovaní vzrástla

Prostriedky nákladnej dopravy prepravili v súhrne za prvých sedem mesiacov tohto roka 136,2 milióna ton tovaru, čo je o 3,2 % menej ako v rovnakom období vlaňajška. Osobnou dopravou sa pri medziročnom poklese o 20,1 % prepravilo 233,3 milióna osôb. V železničnej doprave sa preprava osôb znížila o 22 % a v cestnej doprave o 19,6 %.

Od začiatku tohto roka sa tržby v doprave a skladovaní medziročne zvýšili o 13,7 %. Počet zamestnaných osôb sa za prvých sedem mesiacov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znížil o 2,4 %. Priemerná nominálna mesačná mzda medziročne vzrástla o 6,5 % na 1 070 eur a reálna mzda o 4,5 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR