Vymáhanie cestných poplatkov v Únii by sa malo zjednodušiť, novelou prejde aj zákon o diaľničnej známke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mýto, autá
Novela prevezme európsku smernicu z 19. marca 2019 o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o neuhradenom cestnom mýte v EÚ. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Vymáhanie neuhradených cestných poplatkov v Európskej únii sa má zjednodušiť. Umožňuje to novela zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorú v stredu schválila Národná rada SR.

Nová legislatíva má v súlade s príslušnými európskymi smernicami zabezpečiť elektronické vzájomné prepojenie cestného mýtneho systému v rámci EÚ a tým aj uľahčiť cezhraničnú výmenu informácií o neuhradenom cestnom mýte v inom členskom štáte. Novela uvedeného zákona nadobudne účinnosť začiatkom decembra tohto roka.

Ľahšia výmena informácií

Novela prevezme európsku smernicu z 19. marca 2019 o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o neuhradenom cestnom mýte v EÚ.

Tá je výsledkom celoeurópskeho úsilia najmä o uľahčenie interoperability pri výbere cestných poplatkov a náležité vymáhanie neuhradených poplatkov za použitie cestnej infraštruktúry v inom členskom štáte, a to najmä mýta, diaľničnej známky, poplatkov za použitie mosta, tunela, či trajektu.

Schválené zmeny upravujú poskytovanie údajov na objasnenie deliktov na úseku spoplatnenia pozemných komunikácií spáchaných na území Slovenska a postup slovenských orgánov pri vybavovaní žiadostí iných členských štátov na objasnenie neuhradenia cestných poplatkov podľa ich predpisov.

Správny poplatok sa zníži

Správny poplatok za podanie žiadosti o udelenie oprávnenia na poskytovanie Európskej služby elektronického výberu mýta sa pre jeho neprimeranú výšku aj v porovnaní s ostatnými členskými štátmi EÚ zníži z 200-tisíc eur na 10-tisíc eur, cieľom je uľahčiť interoperabilitu pri výbere cestných poplatkov.

Novelizuje sa aj zákon o diaľničnej známke v súvislosti s úpravou sankcionovania neuhradenej diaľničnej známky na území SR.

Mení sa aj zákon o cestnej premávke najmä v súvislosti s postupom národného kontaktného miesta EUCARIS na Ministerstve vnútra SR pri vybavovaní žiadostí iného členského štátu o poskytnutie údajov z evidencie vozidiel s cieľom objasnenia neuhradenia cestného poplatku.

Poslanci súhlasili s pozmeňujúcim návrhom Miloša Svrčeka (Sme rodina) na posunutie účinnosti novely o cestnej premávke z 1. marca 2022 na 1. januára 2023. Poslanec zmenu odôvodnil novými pravidlami pri prenose evidenčného čísla vozidla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloš Svrček