Výstavba cyklomosta medzi Slovenskom a Rakúskom napreduje, prepojí Eurovelo 13 s KTM (foto)

BSK: Nový cyklomost medzi Slovenskom a Rakúskom
Pohľad na stavenisko nového cyklomosta medzi slovenskou obcou Vysoká pri Morave (okres Malacky) a rakúskou obcou Marchegg. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je v priebehu prvého polroka 2022. Bratislava, 23. september 2021. Foto: SITA/BSK

Výstavba nového cyklomosta medzi Slovenskom a Rakúskom napreduje. Päť mesiacov po začatí výstavby cyklomosta medzi slovenskou obcou Vysoká pri Morave (okres Malacky) a rakúskou obcou Marchegg je hotový násyp na slovenskej strane, ako aj predpolia na obidvoch brehoch.

Hlavná oceľová konštrukcia bude v októbri

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman. „Hlavná časť, a to osadenie oceľovej konštrukcie cez rieku Moravu sa bude realizovať v októbri,“ uviedla.

Nový cyklomost cez rieku Morava bude mať dĺžku 270 metrov a šírku štyri metre. Konštrukcia bude zavesená na oceľových pilieroch. Maximálna výška pilierov je 17 metrov a po dokončení ostane minimálna plavebná výška sedem metrov. „Aktuálne sa realizuje ukladanie výstuže a betonáž predpolí tak na slovenskej ako aj na rakúskej strane,“ vysvetlila hovorkyňa BSK. Hlavná oceľová konštrukcia ponad rieku Morava bude osadená v polovici októbra. Predpokladaný termín ukončenia stavebných prác je v priebehu prvého polroka 2022.

Desať rokov prípravných prác

K tomu, aby sa mohla začať výstavba, sme sa prepracovali za takmer desať rokov prípravných prác. Pôvodne sa výstavba stretla s nevôľou na rakúskej strane, čo sa podarilo vyriešiť vďaka intenzívnej práci našich starostov. Dnes sme pár mesiacov pred ukončením stavby,“ poznamenala riaditeľka odboru stratégií, územného rozvoja a riadenia projektov BSK Barbora Lukáčová. „Projekt vnímam mimoriadne pozitívne, pretože okrem ekologickej cyklodopravy a turizmu podporí aj cezhraničnú spoluprácu a regionálny rozvoj. Zároveň most prepojí medzinárodnú cyklotrasu železnej opony Eurovelo 13 s rakúskou cyklotrasou Kamp-Thaya-March (KTM),“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Projekt je financovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaLucia Forman
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)