Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec pokračuje podľa plánu

|||
Výstavba úseku D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec. Foto: NDS.

Stavebné práce už nesťažuje rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli majitelia dlho vyprázdniť napriek majetkovo-právnemu vysporiadaniu a rozhodnutiu súdu.

Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra pokračuje podľa plánu. Postup stavebných prác už nesťažuje rodinný dom, ktorý pred zbúraním nechceli vlastníci dlho vypratať napriek majetkovo-právnemu vysporiadaniu a rozhodnutiu súdu.

Realizácia diela podľa Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., (NDS) prebieha v súlade s harmonogramom. „Na stavbe pracuje denne 250 ľud, v závislosti od poveternostných podmienok. V stavbárskej sezóne tento počet narastie zhruba na 350 pracovníkov,“ informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Stavba je financovaná aj s využitím prostriedkov Európskej únie cez Nástroj na prepájanie Európy.

D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec
Práce na úseku D3 na Kysuciach. Foto: NDS.

Úsek dokončia do konca roka 2020

Z celkovej akceptovanej zmluvnej hodnoty stavby vyše 239 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (286,8 mil. eur vrátane DPH) je prestavaných 95 mil. eur. Táto suma predstavuje približne 50 % z akceptovanej hodnoty bez 10-percentnej rezervy na nepredvídateľné udalosti.

Úsek D3 na Kysuciach je vo výstavbe od konca roka 2016, lehota výstavby je do konca budúceho roka. „Platí zmluvný termín ukončenia výstavby, a to december 2020,“ uviedla hovorkyňa NDS.

D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec
Plán úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec. Vizualizácia: NDS.

Stavajú konštrukcie estakád

Na stavbe momentálne vykonávajú práce na nosných konštrukciách estakád a ďalších mostných objektov. „Zaisťujú sa svahy pred zosuvmi, prebieha tiež sanácia podložia pod násypmi. Realizujú sa vystužené oporné a zárubné múry. Prekladajú sa miestne komunikácie pre budovanie privádzača Podzávoz,“ priblížila Michalová s tým, že inžinierske siete dotknuté výstavbou diaľničného úseku sú preložené.

Michaela Michalová
Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: ndsas.sk.

Museli zmeniť postup výstavby

Časť prác na úseku D3 komplikovali spory s rodinou odmietajúcou sa vysťahovať z vyvlastnených nehnuteľností. „Táto situácia spôsobila, že nebolo možné realizovať klincovaný múr, prekládku miestnej komunikácie a zárubný múr. Vznikol tak výpadok v plnení 600-tisíc eur a bolo nutné zmeniť postup výstavby v priľahlej časti stavby,“ upozornila Michalová.

„NDS so zhotoviteľom boli pripravení aj na alternatívne riešenie týchto objektov tak, aby nebolo ohrozene financovanie z európskych fondov,“ dodala hovorkyňa NDS.

Zhotoviteľom stavby úseku D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec je združenie spoločností Strabag, s. r. o., Porr, s. r. o., a Hochtief CZ, a. s.. Stavebný dozor vykonávajú spoločnosti BUNG Slovensko, s. r. o., a INFRAM SK, s. r. o.

D3 Čadca, Bukov - Svrčinovec
Výstavba úseku D3 na Kysuciach. Foto: NDS. Foto: NDS.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť