Dokončenie úsekov D4 a R7 je otázkou týždňov, ministerstvo však nevie zaplatiť predčasne

197046343_2890143974578432_7340544544608533597_n.jpg
Chýbajúce úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 by mohli byť podľa hlavného zhotoviteľa odovzdané do užívania predbežne v auguste tohto roka. Foto: www.facebook.com

Meškajúca výstavba diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy cez projekt verejno-súkromného partnerstva sa predsa len blíži k záveru. Na sprevádzkovanie zostávajúcich úsekov si motoristi počkajú už len niekoľko mesiacov, podľa všetkého do konca leta.

Dopravná situácia v okolí hlavného mesta by sa potom mala zlepšiť najmä z hľadiska tranzitnej nákladnej dopravy, ale aj osobnej automobilovej prepravy.

Keby štát výrazne nemeškal s vydávaním stavebných povolení na viaceré úseky, vodiči by mohli využívať všetky úseky D4 a R7 v celkovej plánovanej dĺžke 59 kilometrov pravdepodobne podľa pôvodného zámeru už vlani.

V prevádzke sú zatiaľ dve tretiny úsekov D4 a R7 v dĺžke takmer 41 kilometrov. Trasu R7 Bratislava, Juh – Šamorín, Západ – Holice spolu s časťou D4 medzi križovatkami Bratislava, Juh – Bratislava, Podunajské Biskupice vodiči využívajú už takmer rok, od júla minulého roka.

Nasledujúce úseky D4 po križovatky Vrakuňa a Bratislava, Východ sú v prevádzke od vlaňajšieho novembra a februára tohto roka.

Dočkáme sa v auguste?

Spoločnosť D4R7 Construction, hlavný zhotoviteľ stavebných prác, vo štvrtok zorganizovala obhliadku zvyšných úsekov v dĺžke zhruba osemnásť kilometrov, čakajúcich na úplné dokončenie a otvorenie.

Ide o úseky D4 Bratislava, Jarovce – Bratislava, Juh spolu s dunajským súmostím v dĺžke troch kilometrov, vrátane hlavného Lužného mosta, ako aj D4 Bratislava, Rača – Bratislava, Východ a R7 Bratislava, Nivy – Bratislava, Juh.

Generálny riaditeľ D4R7 Construction Michael Heerdt informoval, že tieto úseky sú technicky takmer hotové a plánujú ich odovzdať do užívania v auguste. Treba už dokončiť len krátku časť R7, od jej začiatku v bratislavskom Prievoze, po križovatku so Slovnaftskou ulicou.

197210733_2890144334578396_8676006887954545868_n.jpg
Chýbajúce úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 by mohli byť podľa hlavného zhotoviteľa odovzdané do užívania predbežne v auguste tohto roka. Foto: www.facebook.com

Prevažná časť úseku od tejto križovatky po koniec úseku v križovatke Bratislava, Juh je už dokončená a takisto pripravená na prevádzku.

To, či úseky začnú slúžiť motoristom v predpokladaných termínoch, závisí podľa zhotoviteľa od toho, kedy ministerstvo dopravy vydá povolenie na ich predčasné užívanie. Zároveň čakajú na potvrdenie rezortu, či môžu uvedenú väčšiu časť úseku R7 otvoriť skôr a nečakať na dokončenie celého uzla v Prievoze.

„Otvorením R7 z križovatky Slovnaftská by sa vodiči z južných obcí mohli počas špičky úplne vyhnúť prejazdu cez obce Rovinka alebo Dunajská Lužná,“ informoval šéf zhotoviteľa.

Doležal reaguje

Ministerstvo dopravy nebráni koncesionárovi projektu D4 a R7 Zero Bypass otvoriť úsek R7 len po Slovnaftskú, ale tzv. platbu za dostupnosť mu uhradí až po dokončení úseku po križovatku Prievoz. Informoval o tom minister dopravy Andrej Doležal v tradičnom štvrtkovom live streame.

„Teší ma, že koncesionár napreduje a je pripravený odovzdávať úseky aspoň tak, ako tvrdí. Určite nebránime tomu, aby odovzdal R7-ičku po Slovnaftskú, ale treba hneď aj povedať, že to môže spraviť. My mu v tom nebudeme brániť, budeme naopak ústretoví,“ povedal Doležal.

Problémom je však to, že podľa koncesnej zmluvy ministerstvo nemôže začať platiť za dostupnosť, lebo v koncesnej zmluve je celý úsek až po Prievoz.

„Jednoducho, aj keby sme chceli, nemôžeme platiť. Koncesionárovi však pošleme list, v ktorom povieme, že ak odovzdá R7 až po križovatku Prievoz, aj keď nebudú odovzdané prípojné vetvy na D1-ku, vtedy sme ochotní alebo dokonca povinní platiť za dostupnosť,“ dodal minister.

198296630_2890144304578399_6694514876941424116_n.jpg
Chýbajúce úseky diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 by mohli byť podľa hlavného zhotoviteľa odovzdané do užívania predbežne v auguste tohto roka. Foto: www.facebook.com

Prepojenie D1 a D4 mešká

Na úseku D4 Bratislava, Rača – Bratislava, Východ je už hotová aj križovatka s D1, ktorú dokončili za dva mesiace po odovzdaní podjazdu pod D1. Na reálne prepojenie D1 a D4 si však motoristi budú musieť ešte počkať niekoľko rokov, možno do roku 2023 alebo 2024.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalEva ŽgravčákováKatarína RajčanováĽuboš KasalaMichael HeerdtMichal DrotovanMilan KubešŠtefan Jurčík
Firmy a inštitúcie D4R7 Constructionministerstvo dopravy a výstavbyNárodná diaľničná spoločnosťZelená vlna RTVS