Výstavbu obchvatu Starej Ľubovne dokončia neskôr, niekoľkomiliónovej investícii neprialo počasie

Stará Ľubovňa - obchvat
Základný kameň stavby obchvatu. Foto: staralubovna.sk.

Juhovýchodný obchvat mesta Stará Ľubovňa dokončia neskôr, ako sa plánovalo. Stavba mala byť hotová a odovzdaná do užívania v septembri, nakoniec sa tento termín posunul na polovicu októbra.

Dôvodom je nepriaznivé počasie, ktoré tu bolo hlavne v máji a určité práce, ktoré vznikli v súvislosti s technickým riešením stavby,“ vysvetlil pre agentúru SITA primátor Ľuboš Tomko.

Ide o spoločnú investíciu mesta a Prešovského samosprávneho kraja vo výške 2,35 milióna eur. Odbremeniť má historické centrum od dopravného zaťaženia a zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

Zaťaženie historického centra

S výstavbou juhovýchodného obchvatu sa začalo v apríli tohto roka. Nová komunikácia v dĺžke 919,12 metrov má spájať dve cesty tretej triedy. Ide o úsek v smere na Jakubany a Novú Ľubovňu a cestu Stará Ľubovňa – Prešovská ulica s napojením na cestu prvej triedy na trase Stará Ľubovňa – Sabinov – Prešov. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na tento zámer 1,35 milióna eur, mesto Stará Ľubovňa poskytlo na realizáciu jeden milión eur.

Neúnosné dopravné zaťaženie historického centra mesta Stará Ľubovňa predstavovalo dlhodobý problém. Námestím sv. Mikuláša prejde denne viac ako 6-tisíc vozidiel. „Doprava je tu už mesiac čo mesiac hustejšia,“ skonštatoval primátor Tomko, podľa ktorého obchvat výrazne zníži dopravné zaťaženie centra.

Voľnočasový potenciál

Prispieť má aj k zlepšeniu bezpečnosti dopravy pre motoristickú verejnosť, peších i cykloturistov. „Celá stavba má aj voľnočasový potenciál, pretože pri obchvate vzniknú chodníky, takže to bude aj vhodná lokalita na prechádzky, a je tam aj časť cyklotrasy,“ doplnil Tomko.

Mesto Stará Ľubovňa sa o výstavbu obchvatu usilovalo viac ako dvadsať rokov, plány brzdili výkupy pozemkov i finančná náročnosť zámeru. Reálnejšiu podobu nadobudol obchvat až koncom roka 2015 po úspešnom majetkovoprávnom vysporiadaní pozemkov, ktoré mesto odpredalo PSK za jedno euro. Základný kameň stavby poklepali v Starej Ľubovni napokon 1. apríla tohto roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)