Za jazdu po diaľniciach A2 a A4 v Poľsku zaplatíte už len cez Autopay, peniaze sa odpíšu automaticky

Elektronické mýto, mýtna brána, mýtny systém
Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Za jazdu po vnútroštátnych diaľniciach A2 a A4 v Poľsku zahraniční vodiči od decembra už neplatia na mýtnych bránach, ale iba cez aplikáciu Autopay. Tá funguje na základe plne automatických a bezkontaktných platieb podľa evidenčného čísla vozidla. Kým domáci vodiči osobných automobilov, motocyklov a autobusov platia mýto cez štátnu aplikáciu e-Toll, zahraniční si musia diaľničný lístok zakúpiť v predstihu cez systém Autopay.

Ten je prakticky jediným riešením pre každého, kto nemá poľský bankový účet. Informovala o tom v pondelok spoločnosť Autopay s tým, že ak vodič nebude mať na konkrétnych úsekoch platný lístok, hrozí mu pokuta 500 PLN.

„Nemusíte vôbec poznať názvy križovatiek ani presný dátum cesty. Keď sa blížite k vybranému spoplatnenému diaľničnému úseku, systém automaticky zakúpi lístok. Vodič nemusí robiť nič,“ radí produktový manažér Autopay Robert Mikoś.

Systém zaznamenáva presný pohyb vozidla

Systém Autopay na poľských vnútroštátnych diaľniciach A2 Konin Strykow (Lodž) a A4 Vroclav – Sosnica (Gliwice) a súkromných diaľniciach AmberOne A1 (Toruň Gdansk) a A4 Katovice – Krakov je založený na tzv. GeoFencingu, ktorý zaznamenáva presný pohyb vozidla.

Technológia dostáva informácie z telefónu len vtedy, keď auto prechádza cez vstupné a výstupné body spoplatnenej cesty. Po stiahnutí aplikácie si treba zriadiť vlastný účet zadaním e-mailovej adresy a telefónneho čísla, údajov o vozidle (model a evidenčné číslo) a zdroja platby (kreditná alebo debetná karta).

Autopay chce priniesť svoj softvér aj do ďalších krajín. Aktuálne najväčšou výzvou je vytvoriť systém, ktorý bude aplikovateľný na už existujúce technické riešenia v celej Európskej únii.

Komplexný systém pre celú EÚ

„V súčasnosti má každá krajina svoje vlastné riešenie vyberania diaľničných poplatkov. To však núti vodičov, ktorí cestujú medzi jednotlivými štátmi, aby sa vopred oboznamovali s miestnymi pravidlami a dodržiavali ich,“ priblížil člen predstavenstva Autopay Miłosz Kurzawski.

„My chceme vytvoriť komplexný systém, ktorý umožní pohybovať sa po celej Európskej únii pomocou jednej aplikácie bez dopravných zápch na diaľničných mýtnych bránach, bez nálepiek na oknách, bez stresu a navyše pri nižších emisiách,“ dodal Kurzawski.

V budúcnosti by sa tak na európskych diaľniciach mohli vykonávať „automatické platby autom“. Evidenčné číslo vozidla by sa malo využívať ako nástroj na vykonanie transakcie tak, ako pri platbe kartou alebo mobilom. Bude ním možné zaplatiť diaľničné poplatky, parkovné, benzín či v ,drive-thru´ reštauráciách.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom