Zamestnanci letísk vo Francúzsku ohlásili štrajk, počas víkendu bude zrušených takmer 20 percent letov

štrajk na letisku v Paríži
Niekoľko stoviek zamestnancov taktiež zablokovalo príjazdovú cestu k Letisku Charlesa de Gaulla, čo prinútilo cestujúcich ťahať kufre stovky metrov až k terminálom. Foto: SITA/AP

Zamestnanci francúzskych letísk sa v piatok v dôsledku inflácie rozhodli vstúpiť do štrajku za vyššie platy. Napodobnili tak pracovníkov letísk v iných európskych krajinách v čase, keď sa po dvoch rokoch reštrikcií spôsobených pandémiou koronavírusu opäť naplno rozbehla letecká doprava. Odbory uviedli, že štrajk môže trvať až do nedele.

Aerolinky rušia lety

Štrajk na francúzskych letiskách obmedzil prevádzku a napríklad Letisko Charlesa de Gaulla spolu s menším Letiskom Paríž-Orly zrušili 17 % pravidelných letov, predovšetkým na krátke trasy.

Niekoľko stoviek zamestnancov taktiež zablokovalo príjazdovú cestu k Letisku Charlesa de Gaulla, čo prinútilo cestujúcich ťahať kufre stovky metrov až k terminálom.

Zdĺhavé kontroly na check-in

Protest sa konal aj pri Letisku Paríž-Orly. V letiskových halách cestujúci museli čakať v dlhých radoch na check-ine, pasovej kontrole i bezpečnostných kontrolách.

Letiskám vo Francúzsku sa až dosiaľ vyhýbal podobný chaos, aký nedávno zaznamenali v Londýne, Amsterdame a ďalších európskych mestách.

Pracovníci francúzskych letísk okrem vyšších platov požadujú, aby sa na letiskách zvýšil počet zamestnancov minimálne na predpandemickú úroveň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom