Zamestnanci Lufthansy majú vstúpiť do štrajku, odbory tým chcú zvýšiť tlak na aerolinku

Lufthansa
Foto: SITA/AP

Nemecký odborový zväz vyzval pozemný personál leteckej spoločnosti Lufthansa, aby v stredu vstúpil do jednodňového štrajku v spore o platy.

Výzva sa podľa odborového zväzu servisných pracovníkov ver.di vzťahuje na všetky pobočky Lufthansy v Nemecku. Štrajk by sa mal začať v stredu o 3:45 miestneho času a skončiť o 6:00 vo štvrtok.

Chcú zvýšiť tlak na Lufthansu

Štrajk by sa mal uskutočniť uprostred rokovaní o mzdách pre približne 20-tisíc zamestnancov logistických, technických a nákladných dcérskych spoločností leteckej spoločnosti. Odborový zväz ním chce zvýšiť tlak na Lufthansu pred ďalším kolom rokovaní 3. a 4. augusta.

Ver.di vyzýva na zvýšenie platov o 9,5 % v tomto roku a tvrdí, že ponuka Lufthansy zo začiatku tohto mesiaca, ktorá by zahŕňala dohodu na 18-mesačné obdobie, zďaleka nespĺňa jeho požiadavky.

Nepochopiteľný štrajk

Šéf ľudských zdrojov Lufthansy Michael Niggemann vo vyhlásení reagoval, že výzva ver.di na štrajk „je o to nepochopiteľnejšia, keďže zamestnávateľ ponúkol vysoké a sociálne vyvážené zvýšenie miezd“ napriek „napätej“ ekonomickej situácii spoločnosti a neistému ekonomickému výhľadu.“

Takéto „varovné štrajky“, ako pripomína agentúra AP, sú v Nemecku bežnou taktikou v pracovných rokovaniach a zvyčajne trvajú niekoľko hodín až jeden alebo dva dni. Tento štrajk pritom prichádza v čase, keď letiská v Nemecku aj inde čelia narušeniu prevádzky a dlhým radám na bezpečnostných kontrolách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa