Zamestnanci popradského letiska dosiahli svoje, riaditeľ Dujava sa vzdal funkcie

Peter Dujava
Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Poprad - Tatry Peter Dujava. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 28. júla 13:34

Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska Poprad – Tatry, a. s., Peter Dujava sa vzdal svojej funkcie. Svoje rozhodnutie v stredu (27. júla) doručil aj ministrovi dopravy a výstavby Andrejovi Doležalovi. Vo štvrtok o tom informoval médiá.

Za svojou prácou si stojí

„Vzhľadom k tomu, že mi záleží na bezproblémovom a neobmedzenom chode prevádzky letiska, čo som potvrdil aj ekonomickými výsledkami a súčasnou kondíciou spoločnosti, prijal som osobné rozhodnutie súvisiace so vzdaním sa funkcie predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Letisko Poprad-Tatry,“ uviedol.

Zároveň poznamenal, že za svojou prácou a výsledkami si stojí. „Svoju primárnu úlohu, ktorú som od akcionára dostal, som naplnil a želám spoločnosti a jej zamestnancom množstvo síl pri ďalšom rozvíjaní potenciálu Letiska Poprad-Tatry,“ dodal.

Zamestnanci podali hromadnú výpoveď

Viac ako dve tretiny z takmer 70 zamestnancov letiska pod Tatrami podalo výpovede. Stiahnuť ich avizovali až po odvolaní šéfa letiskovej spoločnosti.

Ministra dopravy o to požiadali v otvorenom liste v polovici júla s tým, že riaditeľ stratil ich dôveru pre jeho arogantný prístup. Doležal vymenoval Dujavu za šéfa Letiska Poprad – Tatry v septembri 2020, na poste nahradil Ivanu Herkeľovú.

Hlavným akcionárom letiska je štát, pričom ministerstvo dopravy má v ňom podiel 97,61 %, mesto Poprad vlastní 1,67 % a mesto Vysoké Tatry 0,72 % akcií.

Pracovníci stiahnu svoje výpovede

Rezort dopravy akceptuje a rešpektuje rozhodnutie Petra Dujavu vzdať sa funkcie predsedu predstavenstva letiskovej spoločnosti.

V najbližších dňoch podnikne všetky potrebné právne kroky, ktoré budú viesť k stabilizácii situácie na letisku. Informoval o tom vo štvrtok riaditeľ odboru komunikácie ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

V súčinnosti s ostatnými dvoma akcionármi a dozornou radou bude ministerstvo dopravy postupovať podľa zákonných postupov a lehôt k doriešeniu danej situácie. Tento proces pritom odhaduje na približne 35 až 40 dní.

„Vo štvrtok sme o našich krokoch informovali zamestnancov letiska a dohodli sme sa, že stiahnu späť svoje výpovede. Ubezpečujeme všetkých cestujúcich aj partnerov letiska, že momentálne dianie nijako neovplyvní jeho chod, odbavovanie dovolenkových, pravidelných či nepravidelných letov,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková (nom. Sme rodina).

Letisko povedie krízový manažér

Štátna tajomníčka pre médiá tiež potvrdila, že pôvodne bolo cieľom návštevy v Poprade odkomunikovať zástupcom zamestnancov finálne stanovisko, a teda, že väčšinový akcionár bude smerovať všetky právne kroky k ukončeniu pôsobenia riaditeľa na letisku. Ten napokon odstúpil sám.

Nové vedenie spoločnosti bude podľa Brunckovej menované na valnom zhromaždení. „Vzhľadom k tomu, že potrebujeme vo veľmi krátkom čase uskutočniť kroky tak, aby letisko bolo stabilizované, budeme hľadať určite aj nejakého krízového manažéra, ktorý do času riadneho výberového konania bude viesť letisko,“ dodala.

Zamestnanci, ktorí podali výpovede, sú podľa predsedu základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu na popradskom letisku Michala Pavelu s výsledkom spokojní. Výpovede podľa jeho slov stiahnu vtedy, keď bude dodržaná hlavná podmienka, teda keď bude riaditeľ opúšťať letisko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIvan RudolfKatarína BrunckováPeter Dujava
Firmy a inštitúcie Letisko Poprad-TatryMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR