Zanedbanie starostlivosti nebolo príčinou vlaňajšieho pádu mosta v Spišskej Novej Vsi, ukázalo vyšetrovanie

Spišská Nová Ves, prepadnutá lávka
Pohľad z dronu na chodníkový most pre chodcov a cyklistov v Spišskej Novej Vsi na Starosaskej ulici, ktorý sa prepadol. Foto: archívne, SITA/letydronom.sk

Výsledky vyšetrovania minuloročného pádu mosta v Spišskej Novej Vsi preukázali, že išlo o dôsledok nedodržania a hrubého porušenia technologickej disciplíny a pracovných postupov pri realizácii nosnej konštrukcie pri jej budovaní.

Informovala o tom v stredu košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, podľa ktorej v tomto prípade nebolo príčinou pádu zanedbanie starostlivosti o mostný objekt.

Jedna žena sa zranila

Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Spišskej Novej Vsi trestné stíhanie zastavil, keďže skutok nie je trestným činom a nie je dôvod na postúpenie veci.

Lávka ponad rieku Hornád bola vybudovaná v 70. až 80. rokoch 20. storočia. Zrútila sa 31. júla minulého roka v skorých ranných hodinách.

V tom čase tadiaľ prechádzala jedna žena, ktorá utrpela zranenia s dobou liečenia a práceneschopnosti 37 dní. Škoda, ktorá vznikla mestu Spišská Nová Ves, bola vyčíslená na takmer 30-tisíc eur.

„Ihneď po tejto udalosti bolo miesto dôkladne zadokumentované a vo veci bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia,“ vysvetlila Ivanová.

Nový most sa dokončuje

Pôvodnú lávku už v uplynulých dňoch nahradil nový mostný objekt, na ktorého finalizácii sa ešte pracuje.

„Bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v tomto úseku je zabezpečená zmenou dopravného značenia a úplným uzatvorením jazdného pruhu cez most v smere od Leteckej ulice, ale aj prejazdu vozidiel smerom z ulice Medza. Premávka je presmerovaná cez dva vedľajšie mosty, a to buď na východ alebo na západ. Pre peších je obchádzková trasa smerovaná cez most, nachádzajúci sa približne 150 m na západ. Premávka v smere od centra mesta na sídlisko Mier je bez obmedzenia,“ poznamenala Ivanová k súčasným prijatým opatreniam.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lenka Ivanová
    Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR