Zástupca Súdneho dvora EÚ odporúča zamietnuť rakúsku sťažnosť proti nemeckému mýtu

ECJ
ECJ | Foto: SITA / AP

Nemecký plán diaľničného mýta, ktorý poskytuje domácim vodičom daňové zvýhodnenia, nepredstavuje diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti, tvrdí generálny advokát Súdneho dvora ECJ Nils Wahl

Súdny dvor Európskej únie (ECJ) by mal zamietnuť sťažnosť Rakúska proti nemeckému plánu na zavedenie diaľničného mýta. Najvyššiemu súdnemu tribunálu EÚ to odporučil v stredu jeho generálny advokát Nils Wahl.

Skutočnosť, že majitelia áut registrovaných v Nemecku si tam môžu znížiť daň z motorových vozidiel o čiastku zodpovedajúcu príspevku na rozvoj infraštruktúry, „nepredstavuje diskrimináciu z dôvodov štátnej príslušnosti“, uviedol zástupca ECJ.

Jeho názor nie je pre súd záväzný, s argumentáciou svojich generálnych advokátov sa však najvyšší súdny tribunál EÚ zvyčajne stotožní, uviedla agentúra AP.

Ďalšie štáty sa sťažovali na diskrimináciu zahraničných vodičov

Rakúsko v októbri minulého roka vyzvalo ECJ, aby zablokoval plány Nemecka na zavedenie diaľničného mýta. Dôvodom mala byť diskriminácia občanov EÚ na základe národnosti.

Príslušný zákon schválil nemecký parlament definitívne v marci. Norma je kompromisom prijatým v decembri spoločne s Európskou komisiou, ktorá Nemecko takisto zažalovala na Európskom súdnom dvore. Majiteľom áut registrovaných v Nemecku chce totiž štát kompenzovať diaľničný poplatok možnosťou odrátať si ho celý z dane na vozidlo.

Schválený kompromis nadväzuje na systém kompenzácií pre vlastníkov tzv. ekologických áut. Berie totiž do úvahy množstvo splodín, ktorými ich auto znečisťuje životné prostredie.

Plán však aj po úpravách kritizovali najmä susedné Rakúsko, Holandsko a Belgicko, podľa ktorých diskriminuje zahraničných vodičov v Nemecku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor