Zdražovanie cestovného vo vlakoch je iba kozmetické, upokojuje verejnosť minister Doležal

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Branislav Bibel

Úprava cestovného v osobnej železničnej doprave sa netýka veľkej väčšiny cestujúcich. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) o tom informoval v súvislosti so zmenami prepravného poriadku Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) od 1. júla.

„Táto úprava cestovného je len kozmetická, týka sa najmä cestujúcich v prvej triede, čiže veľkej väčšiny cestujúcich sa nedotkne,“ povedal v piatok minister dopravy. Podľa neho ide skôr o úpravu niektorých zliav, cestovné ako také sa nezvyšuje.

Diskusia s ministerstvom financií

Doležal chce minimálne otvoriť diskusiu o tom, či cestovné vo vlakoch zodpovedá realite, alebo nie. „V súčasnosti, ak porovnáme ceny aj s Európou, tak nezohľadňujú potreby Železničnej spoločnosti Slovensko. Tým, že sú nižšie tržby z cestovného, o to viac musí štát prispievať na železničnú dopravu,“ uviedol šéf rezortu dopravy.

Pripomenul nedávnu diskusiu s ministerstvom financií o tom, ako financovať národného vlakového dopravcu a prečo je potrebná taká vysoká dotácia od štátu. „Desať alebo dvanásť rokov sa nezvyšovalo cestovné a pritom všetky tovary, služby, energie rastú, takže minimálne je téma sa o tom baviť,“ upozornil Doležal.

Prijímanie nepopulárnych opatrení

Zároveň dodal, že na to nie je vhodná politická ani geopolitická situácia. „V kontexte snahy stať sa menej závislým na (ruskej) rope a plyne chceme práve motivovať našich občanov, aby využívali verejnú osobnú dopravu čo najviac,“ podotkol.

Na zmenu podmienok bezplatnej vlakovej prepravy žiakov, študentov a dôchodcov, ktoré bolo zavedené ešte v závere roka 2014, podľa ministra nie je vhodné obdobie. „Ak by sme každý rok, ako napríklad v Českej republike, pravidelne valorizovali tarify cestovného, tak potom nemusíme robiť žiadne skokové šokové zmeny,“ poznamenal Doležal.

Želanie Železničnej spoločnosti Slovensko a ministerstva dopravy o potrebe úpravy cestovného je podľa ministra jedna vec, politická realita a odvaha prijať aj nepopulárne opatrenie je zas vec druhá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko