Železnice nakupujú nové elektrické vlaky. Plánujú za ne zaplatiť desiatky miliónov

Vlak, železnica
Národný vlakový osobný dopravca chce nakúpiť dvadsať nových elektrických vlakov. Foto: ilustračné, SITA/KR PZ Banská Bystrica

Národný vlakový osobný dopravca chce nakúpiť dvadsať nových elektrických vlakov. Minúť by mal na to predbežne 169,5 milióna eur DPH. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) najprv plánuje získať deväť vlakov a v následnej opcii ďalších jedenásť, pričom jazdiť majú v regionálnej doprave na východe Slovenska.

Ako vyplýva z práve vyhlásenej verejnej súťaže, ZSSK plánuje na to využiť peniaze Európskej únie v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Vlaky na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu

Podmienkou financovania projektu z európskych zdrojov v aktuálnom programovom období je, aby bol zrealizovaný do konca roka 2023. ZSSK by to mohla dovtedy stihnúť, keďže predpokladaná lehota na dodanie vlakov je 32 mesiacov, teda dva roky a osem mesiacov. Závisieť to tiež bude od podmienok a najmä priebehu tendra zverejneného v pondelok vo Vestníku verejného obstarávania.

Predmetom zákazky je nákup dvojsystémových elektrických jednotiek na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu, s rozchodom 1 435 milimetrov, s minimálnou obsaditeľnosťou tristo miest na sedenie. Elektrická jednotka musí umožňovať viacnásobné riadenie minimálne dvoch elektrických jednotiek,“ oznámili železničiari v podmienkach súťaže.

Rozhoduje ekonomicky najvýhodnejšia ponuka

Lehota na predkladanie a otváranie ponúk v súťaži je 18. decembra 2020, platiť musia minimálne do 30. júna 2021. Uspeje uchádzač, ktorý splní podmienky účasti a predloží ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku, a to na základe viacerých kritérií.

Najnižšia celková cena za dodanie vlakov má pri vyhodnotení ponúk najvyššiu váhu s maximálne 78 bodmi.

Na preferované prevádzkovo-technické parametre (najvyšší počet sedadiel vo vlaku, počet nástupných priestorov, najvyššie percento podielu hnacích náprav z celkového počtu náprav jednotky, deliteľnosť jednotky) pripadá spolu najviac jedenásť bodov.

Na najnižšie priemerné náklady na prevádzku a údržbu šesť a na harmonogram dodávok päť bodov.

Požiadavka pre uchádzačov

O víťazovi tendra má nakoniec rozhodnúť následná elektronická aukcia. ZSSK vyžaduje zábezpeku ponuky vo výške 500-tisíc eur. „Uchádzač predloženým zoznamom dodávok musí preukázať, že v predchádzajúcich piatich rokoch dodal minimálne sedem kusov dvojsystémových elektrických jednotiek,“ uviedol dopravca v podmienkach tendra.

Verejné obstarávanie pre ZSSK zabezpečuje spoločnosť Process Management, s. r. o., Bratislava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaProcess Management s.r.o.ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko