Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železnice - trať
Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
3. 01. 2018 15:26 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Železnice SR očakávajú za minulý rok vyrovnané hospodárenie, prípadne zisk

Základným cieľom Železníc Slovenskej republiky na rok 2018 zostáva stabilita firmy a vyrovnané hospodárenie.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) očakávajú, že sa im s najväčšou pravdepodobnosťou podarí splniť cieľ na rok 2017, a to dosiahnuť vyrovnané hospodárenie, prípadne zisk. Výsledky hospodárenia za minulý rok budú podľa spoločnosti k dispozícii až po audite na konci prvého kvartálu tohto roka.

„Základným cieľom na rok 2018 zostáva stabilita firmy a vyrovnané hospodárenie,“ informovala agentúru SITA zástupkyňa riaditeľky odboru komunikácie generálneho riaditeľstva ŽSR Ivana Popluhárová.

Štátny správca železničnej infraštruktúry hospodáril v roku 2016 so ziskom 8,17 mil. eur, čo bolo medziročne menej o 52,5 %, resp. o 9 mil. eur. V roku 2015 totiž vykázal zisk 17,19 mil. eur. Predvlaňajšie výnosy v objeme 466,54 mil. eur boli nižšie o 1 % a náklady vo výške 458,36 mil. eur vzrástli o 0,9 %.

Ilustračné foto: Pixabay.com.

Priemerná mzda by mala presiahnuť tisíc eur

ŽSR v závere minulého roka zaviedli úplne nový systém odmeňovania svojich prevádzkových zamestnancov. Na základe dodatku ku Kolektívnej zmluve na roky 2017 – 2018, uzavretého vedením spoločnosti s jedenástimi odborovými organizáciami, tarifná mzda bude od 1. februára 2018 zvýšená u prevádzkových zamestnancov, s najvyšším nárastom u typových pozícií ako elektromontér, návestný majster, signalista, rušňovodič traťový strojník, rušňovodič elektromontér a výpravca.

„V kolektívnom vyjednávaní sme dohodli nárast priemernej tarifnej mzdy o 9 %. Toto zvýšenie bude mať dopad na priemernú mzdu ŽSR, ktorej predpokladaná suma pre rok 2018 je 1 019 eur,“ uviedla Popluhárová. Plánovaná priemerná mzda pre rok 2017 bola 960 eur.

Foto: ŽSR.

Celkové zmeny sú naplánované na tri roky

„Odborové organizácie nenavrhli zvýšenie tarifných tried, ale v celkovom vyčíslení navýšenie približne o 25,5 mil. eur do celkového objemu mzdových nákladov. Navýšenie tarifných tried navrhli ŽSR, a to o 11,5 mil. eur do celkového objemu tarifných miezd,“ priblížila Popluhárová.

Generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy po podpise dodatku ku kolektívnej zmluve vlani v decembri povedal, že adekvátne ohodnotenie železničiarov je oblasť, ktorá rokmi zaostala. Celkové zmeny sú naplánované na tri roky. „Navrhovaný systém zohľadňuje náročnosť profesií k odbornej a zdravotnej spôsobilosti. V tomto prvom kroku pôjde celkovo o zvýšenie taríf u takmer 12 400 zamestnancov,“ dodal Erdössy.

Generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy pri podpise dodatku ku Kolektívnej zmluvy ŽSR na roky 2017 a 2018. Foto: ŽSR.

Výrazné zmeny počtu zamestnancov neplánujú

ŽSR v minulom roku plánovala mzdové náklady v objeme 154,3 mil. eur a v tomto roku by mali dosiahnuť 168,8 mil. eur. Spoločnosť mala k 1. decembru vlani 13 811 zamestnancov. „Pre rok 2018 nepredpokladáme výrazné zmeny počtu zamestnancov,“ dodala Popluhárová. Podnik mal koncom roka 2016 13 929 zamestnancov a ich počet oproti záveru roka 2015 klesol o 137.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Podnik má základné imanie 800,17 mil. eur. ŽSR prevádzkujú 3 580 kilometrov tratí, ako aj stanice a zastávky.

K téme

Príspevky na rekreáciu podľa ČESMAD Slovakia zvýšili už i tak vysoké náklady dopravcov Slovenská pošta v roku 2018 vykázala stratu po zdanení takmer 5 miliónov eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Vždy nadáva a uráža, obul sa Danko do Matoviča a kritizoval aj Kotlebu a ministra Kamenického Foto: Matej Trusa sa v zápase Fortuna ligy vážne zranil, z ihriska išiel rovno na operáciu Johnson podľa Camerona nikdy neveril v brexit a podporil ho iba pre svoju politickú kariéru Foto: K patrónke Slovenska do Šaštína prišlo viac ako 30-tisíc pútnikov Video+foto: Otec počas svadobného dňa svojej dcéry vyhodil do vzduchu vlastný dom Čo najviac ohrozuje rodiny na Slovensku? Registrované partnerstvá to podľa prieskumu nie sú Na diaľnici D1 sa zrazili dve autá, nehoda si vyžiadala aj jednu obeť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X