Železnice vypravili desiatky mimoriadnych vlakov, na stretnutia s pápežom odviezli takmer 50-tisíc ľudí

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., (ZSSK) zaviedla v súvislosti s návštevou pápeža Františka na Slovensku 95 mimoriadnych vlakov tak, aby spolu s pravidelnými spojmi na daných traťových úsekoch umožnili prepravu takmer 50-tisíc ľudí na verejné stretnutia s pontifikom.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Ako národný osobný dopravca informoval agentúru SITA, tieto vlaky mohli prepraviť v utorok v spojitosti so stretnutiami v Prešove 14-tisíc, v Košiciach skoro 16-tisíc ľudí a v stredu v Šaštíne-Strážach 18-tisíc pútnikov. Na všetky tieto podujatia s účasťou hlavy Vatikánu sa zaregistrovalo celkovo viac ako stotisíc záujemcov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.

Náklady boli kryté

Mimoriadne vlaky na stretnutia s pápežom zabezpečila spoločnosť na základe dohody s ministerstvom dopravy a výstavby ako objednávateľom dopravných výkonov.

Náklady na tieto spoje budú podľa železničiarov kryté v rámci platnej zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. Ponuka mimoriadnych vlakov vychádzala z predpokladanej účasti a z reálnych možností národného dopravcu.

„Súčasne sme pri príprave mimoriadnych vlakov priebežne komunikovali a získavali aktuálne informácie zo strany organizátorov a samosprávy. Zabezpečenie dopravy iba pravidelnými 335 vlakmi v daných úsekoch by nebolo realizovateľné, a to najmä vzhľadom na očakávaný čas príchodu návštevníkov v období, kedy pravidelné vlaky ešte nepremávajú,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Železničná doprava je spoľahlivá

Pre očakávaný počet návštevníkov bolo pri individuálnej cestnej doprave na podujatia potrebné počítať s veľkými zdržaniami, dopravnými obmedzeniami a tiež s problémami s parkovaním a dostupnosťou miest stretnutí.

„Pri železničnej doprave uvedené nevýhody odpadávajú vďaka samostatnej dopravnej ceste, kde železničná doprava nie je náchylná na zdržania z dôvodu dopravných obmedzení a dopravnej zápchy,“ podotkol Kováč.

Miesta stretnutí sú v relatívnej blízkosti železničných staníc, najmä v Šaštíne. „Navyše je železničná doprava spoľahlivá, bezpečná a ekologická, čo preferuje aj samotný Svätý Otec František,“ poznamenal hovorca.

Prijali množstvo opatrení

ZSSK v súvislosti s aktuálnou situáciou spojenou s ochorením COVID-19 prijala vo vlakoch množstvo opatrení, aby sa predišlo šíreniu nákazy.

„Od začiatku prepuknutia pandémie v maximálnej možnej miere všetkými prostriedkami zabezpečujeme, aby vlaky spĺňali najvyššie štandardy hygieny a bezpečnosti,“ ubezpečuje Kováč. Cestujúci sú stále povinní nosiť vo vlakoch rúška, alebo šál či šatku, a mať prekrytý nos aj ústa počas celej cesty. Na nevyhnutný čas, keď sa cestujúci chce napiť alebo najesť, je možné si rúško odložiť.

To isté platí pri kontakte v pokladniciach pri nákupe cestovných dokladov. „ZSSK sa spolieha na ohľaduplnosť a zdravý rozum cestujúcich, pretože cestovanie vlakmi je také bezpečné, ako sa sami správame. Dôležité je, aby sa zodpovedne k sebe i ostatným správali aj cestujúci,“ dodal hovorca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pápež FrantišekTomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko