Železniciam SR chýbajú najmä výpravcovia

ZSSK - vlak
Foto: SITA/Ivan Fleischer.

Štátny správca železničnej infraštruktúry pociťuje nedostatok pracovníkov na niektorých pozíciách. 

Železniciam Slovenskej republiky (ŽSR) chýbajú najmä výpravcovia. Štátny správca železničnej infraštruktúry, jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku s vyše 13 600 zamestnancami, pociťuje nedostatok pracovníkov na niektorých pozíciách.

Aktuálne mu chýbajú v prvom rade ľudia s požiadavkou na technické vzdelanie. „V súčasnosti je najväčší nedostatok pracovnej sily najmä v prevádzkových pozíciách. Z celkového počtu 1 900 výpravcov chýba 85,“ informoval v utorok hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Nedostatok najmä na západe

Ďalšou nedostatkovou profesiou je návestný majster so 45 neobsadeným i miestami či traťový robotník so 41 chýbajúcimi zamestnancami. „Na trhu práce tiež hľadáme takmer 40 elektromontérov či 30 výhybkárov,“ uviedol Lukáč.

Podobne ako komerčné firmy, aj ŽSR najviac potrebujú doplniť stavy na západe Slovenska. Najvyšší počet neobsadených miest podľa Lukáča evidujú najmä v bratislavskom, trnavskom, nitrianskom a trenčianskom regióne.

Vlaky
Foto: zsr.sk.

Nábor a duálne vzdelávanie

Riaditeľka ľudských zdrojov ŽSR Gabriela Gajdošová informovala, že firma vyvíja veľkú iniciatívu v oblasti náboru nových zamestnancov aj v oblasti duálneho vzdelávania a štipendijného programu ŽSR.

„Náborové aktivity sú zamerané najmä na cielené získavanie zamestnancov do prevádzkových pozícií, s čím úzko súvisí inzerovanie voľných pracovných pozícií na webových portáloch, účasť na pracovných veľtrhoch a kariérnych podujatiach,“ priblížila Gajdošová.

Priemerná mzda presiahla tisíc eur

Priemerná mzda v ŽSR aktuálne dosahuje 1 049 eur. ŽSR tiež aktívne oslovujú uchádzačov o zamestnanie na náborových dňoch v areáloch železničných staníc, ako aj študentov končiacich štúdium na stredných školách s možnosťou získať zamestnancov.

Vlaky
Foto: ŽSR.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky