Železničná doprava na severe a východe Slovenska by mala byť vďaka bezdrôtovej komunikácii bezpečnejšia a plynulejšia

Vlak
Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

Hlavná železničná trať naprieč severným a východným Slovenskom bude bezpečnejšia, doprava po koľajniciach by mala byť plynulejšia.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) plánujú vyhlásiť verejné obstarávanie na implementáciu systému GSM-R pre bezdrôtovú komunikáciu na trati od Varína pri Žiline cez Košice do Čiernej nad Tisou.

Podľa štátneho tajomníka Ministerstva dopravy a výstavby SR Jaroslava Kmeťa (nom. Sme rodina) vypísanie tendra v čo najkratšom čase bude možné na základe posúdenia podmienok poskytnutia grantu z Nástroja na prepájanie Európy (CEF), súčasného stavu projektovej prípravy, povoľovacích konaní a stanoviska Útvaru hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií SR.

„Ide o medzinárodný bezdrôtový komunikačný štandard pre železničnú komunikáciu a aplikácie. Slúži na komunikáciu medzi vlakovými a železničnými riadiacimi strediskami. Nasadenie tohto systému na tejto trati zvýši bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy,“ informoval na sociálnej sieti štátny tajomník Jaroslav Kmeť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav Kmeť
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRŽSR Železnice Slovenskej republiky