Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a odborové centrály podpísali kolektívnu zmluvu na rok 2017

Ž
Ilustračné foto: SITA/Ján Viazanička.

Mzda zamestnancov Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia sa v tomto roku zvýši priemerne o tri percentá. Platy neporastú rovnako všetkým zamestnancom, vedenie spoločnosti pri miere nárastu miezd kládlo dôraz na kľúčové profesie pre prevádzku.

Vedenie Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK Cargo) a zástupcovia odborových centrál podpísali podnikovú kolektívnu zmluvu na rok 2017. „Obe strany sa dohodli na raste miezd oproti roku 2016 v priemere o tri percentá. Platy však neporastú o rovnakú čiastku plošne všetkým zamestnancom,“ informoval vo štvrtok hovorca štátneho nákladného vlakového dopravcu Martin Halanda s tým, že zmluva bola uzavretá ešte v stredu. „Vedenie spoločnosti pri miere nárastu kládlo dôraz na kľúčové profesie pre prevádzku, preto mzdy rastú selektívne,“ dodal.

Rušňovodiči nákladného prepravcu si prilepšia o 35 eur

Základné mzdy zamestnancov, okrem rušňovodičov, sa zvýšia o 24 eur a rušňovodiči si prilepšia o 35 eur. Zároveň sa zvýši príplatok mzdovej kompenzácie pre zamestnancov v sťaženom pracovnom režime v nepretržitej prevádzke pre rušňovodičov a vlakové čaty (sprievodcov a vlakvedúcich) na 0,20 eura za každú hodinu práce. „Ostatným zamestnancom za každú hodinu práce v sťaženom pracovnom režime v nepretržitej prevádzke sa zvyšuje mzdové zvýhodnenie (príplatok) na 0,15 eura,“ priblížil Halanda.

Podniková kolektívna zmluva ZSSK Cargo je uzavretá na dobu určitú do 31. decembra 2017. Kolektívne vyjednávanie sa začalo v októbri minulého roka a partneri dospeli k dohode po siedmich kolách rokovaní.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.