Železničná spoločnosť Slovensko očakáva, že vlani prepravila vyše 45 miliónov cestujúcich

Vlak spoločnosti ZSSK.
Foto: SITA/Branislav Bibel

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) prepdpokladá, že v minulom roku prepravila vyše 45 miliónov cestujúcich. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca národného osobného vlakového dopravcu Tomáš Kováč, z celkového predpokladaného počtu pasažierov za rok 2021 by malo byť viac ako 14 miliónov s nárokom na bezplatnú prepravu.

Očakávané množstvo cestujúcich v uplynulom roku sa približuje k roku 2020, v ktorom vlaky ZSSK prepravili 46,7 milióna osôb. Stále je to výrazne menej v porovnaní s predpandemickým rokom 2019 s viac ako 77 miliónov cestujúcich. Počet bezplatne prepravených osôb dosiahol predvlani 15,7 milióna a v roku 2019 to bolo 29,5 milióna.

ZSSK bude mať finálne hospodárske výsledky za minulý rok k dispozícii až na konci februára, ale podľa hovorcu spoločnosť očakáva, že udrží hospodárenie na úrovni plánu.

„ZSSK pre rok 2021 plánovala zisk vo výške 2,6 milióna eur. Tento hospodársky výsledok zohľadňoval aj finančný dopad pandémie ochorenia COVID-19, predovšetkým dopad na výšku vlastných príjmov ZSSK a výšku úhrady za štátom objednané dopravné služby vo verejnom záujme zo štátneho rozpočtu,“ informoval Kováč.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomáš Kováč
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko