Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak ZSSK
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vlak Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: SITA/Branislav Bibel.
5. 12. 2018 17:54 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Železničná spoločnosť Slovensko oslovuje mladých záujemcov o prácu v železničnej doprave

Železničná spoločnosť Slovensko tak reaguje na stav na trhu práce a vekovú štruktúru vlastných zamestnancov, najmä medzi opravármi a rušňovodičmi, ktoré sa stávajú rizikovým faktorom.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) sa rozhodla osloviť mladých záujemcov o prácu v železničnej doprave. Reaguje tak na stav na trhu práce a vekovú štruktúru vlastných zamestnancov, najmä medzi opravármi a rušňovodičmi, ktoré sa stávajú rizikovým faktorom.

Ako národný osobný vlakový dopravca v stredu informoval, z tohto dôvodu začína náborovú kampaň zameranú na študentov základných a stredných škôl s názvom „Ukáž svoje schopnosti v práci, ktorá má význam“.

Motivácia k práci na železniciach

Podstatou kampane je poukázať na to, že ZSSK je „stabilným a férovým zamestnávateľom, ktorý sa o svojich zamestnancov stará a dáva im istotu“. Dopravca pripravil kampaň v spolupráci s reklamnou agentúrou Jandl, jej hodnota je 20 tis. eur a bude trvať najmä na internete a v školách.

„Našou originálnou kampaňou chceme motivovať mladých ľudí k výberu profesie v oblasti železničnej dopravy. Chceme ich zaujať a presvedčiť, že práca s vlakmi je krásna a má zmysel nielen pre celú spoločnosť, ale aj pre ich osobnú kariéru,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Predseda predstavenstva a generálny riaditľ ZSSK Filip Hlubocký. Foto: SITA/Branislav Bibel.
Priemerný plat takmer tisíc sto eur

ZSSK je jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku a k 1. novembru mala 5 913 zamestnancov. Nový model odmeňovania prevádzkových profesií, zavedený koncom roka 2017, podľa spoločnosti zvýhodňuje najkvalifikovanejších a najusilovnejších zamestnancov v údržbe a rušňovodičov.

Tzv. osobitná prémia zohľadňuje kvalifikačnú a výkonnostnú úroveň. Zvýšené mesačné ohodnotenie malo minulý rok vyše 2 300 (38 %) zamestnancov. V priemere dosiahli tieto nové prémie, napríklad, na úseku prevádzky 129 eur. Súčasný priemerný mesačný plat v ZSSK je zhruba 1 097 eur. Zamestnanci môžu neobmedzene cestovať po SR a ČR za symbolický poplatok a pravidelne absolvovať rekondičné pobyty.

Rušňovodič. Foto: ZSSK.
Spolupráca so strednými školami

„ZSSK v rámci svojej personálnej politiky úzko spolupracuje s ôsmimi strednými odbornými školami, ktoré pre ňu vychovávajú potenciálnych nových technických zamestnancov. Študentom poskytuje možnosť tzv. prevádzkovej praxe a má pripravený aj systém poskytovania štipendií počas štúdia,“ priblížil riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Okrem toho firma realizuje Dni otvorených dverí na školách i vo svojich priestoroch, spolu s Ministerstvom dopravy a výstavby SR spolupracuje aj pri organizácii podujatí s názvom Študuj dopravu.

Vlakvedúci. Foto: ZSSK.
Voľnejšie podmienky pre rušňovodičov

Spoločnosť v rokoch 2013 až 2016 investovala do zlepšenia pracovného prostredia 11,17 mil. eur a v rokoch 2017 až 2020 chce na to vynaložiť 32,48 mil. eur. V tomto roku začala rekonštrukcie striech v rušňových depách Košice a Poprad, ktoré budú pokračovať aj v roku 2019.

Novela zákona o dráhach, ktorú má schváliť Národná rada SR, uvoľňuje podmienky pre záujemcov o prácu rušňovodiča. „Tí už nemusia mať špeciálne stredné vzdelanie, ako ho nemajú ani piloti dopravných lietadiel, ale všetky ostatné odborné a prípravné kurzy a testy musia absolvovať aj naďalej,“ dodal Kováč.

Opravár. Foto: ZSSK.

Odporúčané články

Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu ZSSK poskytnú účastníkom AVON Pochodu 2019 spiatočnú cestu zdarma

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny Video: Peter Sagan opísal moment zo stúpania na Tourmalet, ktorý obletel celý svet Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X