Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSSK - vlak
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: slovakrail.sk.
4. 10. 2017 15:17 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Železničná spoločnosť Slovensko prepravila za osem mesiacov takmer 48 miliónov cestujúcich

Počet prepravených cestujúcich vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko za osem mesiacov tohto roka medziročne vzrástol o desať percent

BRATISLAVA 4. októbra (SITA) – Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) prepravila za osem mesiacov tohto roka celkovo takmer 48 miliónov cestujúcich a ich počet medziročne vzrástol o 10 %. Vlaky národného osobného dopravcu v prvom polroku previezli vyše 36 miliónov ľudí, cez dva letné mesiace tak ich počet stúpol zhruba o dvanásť miliónov, teda o tretinu.

Ako informovala spoločnosť, dotované vlaky vo verejnom záujme na objednávku štátu využilo za polrok 35,7 milióna a od začiatku roka do augusta 47,3 milióna pasažierov. Obnovené komerčné InterCity (IC) vlaky medzi Bratislavou a Košicami prepravili v prvej polovici roka 340 tisíc a za osem mesiacov 450 tisíc osôb.

Pri zmene grafikonu sa snažia prispôsobiť odchody vlakov

„Zvyšovať počet prepravených cestujúcich sa ZSSK snaží neustále. Pri každej novej zmene grafikonu pravidelne realizujeme sledovanie toku cestujúcich a snažíme sa o prispôsobenie časov odchodov vlakov tak, aby sa cestujúcim vyšlo v ústrety v čo najvyššej možnej miere,“ informoval agentúru SITA riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

„Okrem toho bola obnovená prevádzka (od februára) populárnych vlakov InterCity, výraznejšie sa zvýšila viditeľnosť na internete a spustili sa viaceré nové služby pre našich zákazníkov,“ uviedol.

Na bezplatnú prepravu je zaregistrovaný vyše milión ľudí

Pri porovnaní vývoja v tomto roku s obdobím pred zavedením bezplatnej prepravy za obdobie január až august 2014 ide o nárast počtu prepravených cestujúcich o 58 %. ZSSK ku koncu augusta evidovala 1 093 774 zaregistrovaných ľudí na bezplatnú prepravu, ktorí od začiatku roka uskutočnili 17,3 milióna ciest. Bezplatné cesty majú na preprave vo verejnom záujme, bez IC vlakov, podiel približne 37 %.

„Pokiaľ ide o bezplatné cestovanie v rámci vnútroštátnej prepravy osôb, tak hovoríme o 50-percentnom podiele za predpokladu, že vylúčime prepravu v rámci Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja. Pri hodnotení vývoja bezplatnej prepravy môžeme v súčasnosti hovoriť o jej zastabilizovaní,“ poznamenal Kováč.

Nové vlaky zvyšujú záujem o traťové cestovné lístky

Na pozitívny vývoj v preprave cestujúcich po železnici má podľa štátneho dopravcu vplyv zvýšená mobilita obyvateľov v rámci turizmu, neustále prispôsobovanie vlakov potrebám cestujúcich, ako aj snaha o zvyšovanie komfortu cestovania, ale aj inovácie a modernizácia.

„Napríklad, na trati Bratislava Hlavná stanica – Šaľa – Galanta sú radené nové vlakové súpravy, ktoré do značnej miery prispievajú k zvýšenému dopytu po traťových cestovných lístkoch,“ priblížil Kováč.

Okrem toho je jedným z dôvodov narastajúceho záujmu o cestovanie vlakom na niektorých úsekoch i neustále sa zhusťujúca cestná doprava, ide napríklad o trasu Bratislava – Piešťany. Za plné cestovné cestovalo 9 % zákazníkov ZSSK. Veľkú skupinu cestujúcich tvoria dochádzajúci za prácou (14 %), ktorí využili pri svojej preprave zľavu 50 % na traťové predplatné lístky.

Cestujúci môžu testovať vybrané služby vo vlakoch

ZSSK začína kampaň, v rámci ktorej môžu cestujúci testovať vybrané služby v jej vlakoch, najmä v reštauračných a detských vozňoch a v autovlakoch. Ľudia sa do testovania môžu zapojiť cez webovú stránku do polovice októbra. „Touto kampaňou ideme s kožou na trh,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Denne pracujeme na vylepšeniach našich vlakov a služieb a chceme o tom s našimi cestujúcimi otvorene hovoriť. Poznáme naše slabé i silné stránky, no teraz prosíme našich verných i nových cestujúcich, aby nás otestovali a poskytli nám tak cennú spätnú väzbu,“ dodal.

Načas prichádza do staníc zhruba 93 percent vlakov

Počas roka príde do staníc načas, napriek problémom s počasím a výlukami, priemerne 93 % vlakov národného dopravcu. „Čím viac ľudí bude vlakmi cestovať, tým ľahšie sa nám všetkým budú obhajovať u nášho akcionára presmerovania investičných prostriedkov na posilnenia vyťažených trás a na modernizáciu a výstavbu tratí,“ uviedol riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček.

Odporúčané články

Letná zmena cestovného poriadku vlakov začne platiť v nedeľu ZSSK poskytnú účastníkom AVON Pochodu 2019 spiatočnú cestu zdarma

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X