Zhotovitelia si môžu vydýchnuť, Doležalovo ministerstvo bude pre zdražovanie stavebných materiálov akceptovať navyšovanie cien štátnych zákaziek

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Verejní obstarávatelia budú môcť pre nepredvídateľné okolnosti v súvislosti so zdražovaním stavebných materiálov uzatvárať dodatky až do výšky 50 percent zmluvnej ceny zákaziek na stavebné práce.

Navyšovanie zmluvných cien

Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala (nom. Sme rodina) to neznamená, že dodatky sa budú uzatvárať s každým zhotoviteľom, bude to len právny rámec.

Informoval o tom vo štvrtok na základe výsledkov nedávneho rokovania o tejto problematike na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ten by mal vydať metodické usmernenie pre verejných obstarávateľov, ako majú postupovať v prípade zvýšenia zmluvných cien.

„Chcem upokojiť stavebný trh nielen štátnych zákaziek, ale aj samosprávnych. Vyzerá to tak, že v najbližšej dobe bude možné sa začať baviť o podpise dodatkov k zazmluvneným cenám,“ povedal na sociálnej sieti Doležal.

Rezort pripravuje metodický postup

Podľa neho by to mohlo byť reálne v priebehu niekoľkých týždňov, ale potrebný je aj súhlas Európskej komisie. „Tým chcem upokojiť aj zhotoviteľov, ktorí sú nervózni, že odídu zo stavby,“ uviedol minister.

Za dôležité považuje, aby sa s navrhovaným riešením, so zásahom do existujúcich zmluvných vzťahov, stotožnili všetci, aby v budúcnosti neboli z toho korekcie, pokuty či dokonca trestno-právna zodpovednosť.

Ministerstvo dopravy zatiaľ bude s Útvarom hodnoty za peniaze pripravovať metodiku posudzovania jednotlivých nárokov, pričom zhotovitelia budú musieť preukázať, za čo nakupovali, aby mohli nárok získať.

Rapídne zdražovanie materiálov

Referenciou podľa šéfa rezortu dopravy budú dáta štatistického úradu a pravdepodobne aj z okolitých krajín. Slovenský trh je totiž relatívne malý a mohli by na ňom byť aj anomálie. „Preto budeme do referencie zahŕňať aj ceny a vývoj cien v rámci celej V4 a Rakúska,“ priblížil Doležal.

Situáciu na stavebnom trhu pre rast cien materiálov v súvislosti s pandémiou koronavírusu a vojnou na Ukrajine označil minister za bezprecedentnú a nepredvídateľnú.

„Covid spôsobil výpadky vo výrobe, v doprave, tým pádom klesla ponuka, dopyt ešte vzrástol, logicky ceny rástli do nebies. Vojna na Ukrajine to ešte viac akcelerovala, lebo sa prerušili dopravné toky niektorých materiálov, ako železná ruda, drevo, všetko, čo potrebujeme na výstavbu,“ upozornil minister dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Doležal
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRÚtvar hodnoty za peniaze (ÚHP)ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie