Žilinská automobilka Kia nakoniec reštartuje svoju výrobu iba v dvojzmennej prevádzke

KIA
Foto: ilustračné, SITA/AP

Žilinská Kia Motors Slovakia napokon obnoví svoju výrobu iba v dvojzmennej prevádzke. Automobilka o tom informuje na sociálnej sieti. „V týždni od 6. do 9. apríla pôjde výroba len na dve zmeny. Nočná zmena vyrábať nebude. Dôvodom je náhla a neočakávaná situácia na trhu,“ uvádza spoločnosť.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pôvodne pritom chcela Kia od pondelka 6. apríla do štvrtka 9. apríla vyrábať v štandardnom trojzmennom režime a následne až po Veľkej noci prejsť na dvojzmennú prevádzku, ktorá má trvať do konca apríla.

Všetky štyri fabriky „stoja“

Kia Motors Slovakia prerušila z dôvodu šírenia koronavírusu výrobu od pondelka 23. marca 2020. Aktuálne „stoja“ všetky štyri automobilky. Od 17. marca dočasne prerušil výrobu Volkswagen Slovakia. Podľa posledných informácií bude fabrika stáť aj v 16. kalendárnom týždni (do 19. apríla 2020).

Od 19. marca k prerušeniu výroby pristúpila aj trnavská Groupe PSA Slovakia. Pôvodne mala odstávka trvať do soboty 28. marca, podľa posledných údajov ju určite neobnovia do 5. apríla vrátane.

Výrobné linky odstavila aj nitrianska automobilka Jaguar Land Rover. Výroba sa zastavila v piatok 20. marca a bude prerušená do obdobia po veľkonočných sviatkoch.

Jediný závod v Európe

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006.

V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage.

Spoločnosť Kia Motors Slovakia patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Kia