Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
autobus, SAD Žilina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Hulka
4. 09. 2019 15:19 Cestná dopravaŽilinský kraj od NasaDoprava.skSITA

Žilinský kraj zrušil tender na prímestskú autobusovú dopravu, nedostal žiadnu ponuku

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zrušil verejnú súťaž na poskytovanie služieb prímestskej autobusovej dopravy v regiónoch Turiec a Horné Považie na roky 2020 a 2021. Zdôvodnil to tým, že v lehote na predkladanie ponúk 22. júla nedostal žiadnu ponuku.

Vyplýva to z oznámenia Žilinského kraja vo Vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Predpokladaná cena zákazky bola 51,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH), z toho pre Turiec za 12,6 mil. eur a pre Horné Považie za 39,1 mil. eur bez DPH.

Námietky proti podmienkam tendra

Hoci podľa názvu zákazky mala byť autobusová doprava v uvedených regiónoch ŽSK zabezpečená na roky 2020 a 2021, v podmienkach súťaže bola uvedená dĺžka trvania zmluvy tri roky s možnou opciou na ďalších dvanásť mesiacov.

ŽSK môže vyhlásiť nový tender na pravidelnú autobusovú dopravu v Turci a na Hornom Považí pravdepodobne cez menej transparentné priame rokovacie konanie. Prímestskú autobusovú dopravu v Turci a na Hornom Považí na základe zmluvy so ŽSK o službách vo verejnom záujme vykonáva spoločnosť SAD Žilina, a. s.

ÚVO v súvislosti so spomínaným tendrom v auguste zastavil tri konania o preskúmanie úkonov kontrolovaného (ŽSK) na základe námietok proti podmienkam verejného obstarávania. V prvom prípade z dôvodu, že navrhovateľ námietky stiahol, a v ďalších dvoch prípadoch preto, že ŽSK medzitým tender zrušil.

Miliónové zákazky

Žilinský samosprávny kraj obstaráva prímestskú autobusovú dopravu aj pre regióny Kysuce, Orava a Liptov na roky 2020 a 2021 cez dve verejné súťaže vyhlásené vo februári a v júni tohto roka. Predpokladaná cena zákazky pre Kysuce a Oravu je 42,6 mil. eur bez DPH, z toho pre Kysuce za 17,8 mil. eur a pre Oravu za 24,8 mil. eur bez DPH.

Prímestskú autobusovú dopravu na Kysuciach prevádzkuje SAD Žilina a na Orave Arriva Liorbus, a. s., Ružomberok. ÚVO v tomto tendri rozhodol o námietkach troch navrhovateľov proti podmienkam verejného obstarávania.

V prípade dvoch navrhovateľov v časti námietok zastavil konanie a zamietol časť námietok, zároveň zamietol námietky tretieho navrhovateľa. Úrad následne informoval o začatí dvoch odvolacích konaní proti jeho rozhodnutiam, o ktorých rozhodne jeho druhostupňový orgán Rada.

Môže predĺžiť zmluvy

Predpokladaná cena prímestskej autobusovej dopravy v regióne Liptov je 16,7 mil. eur bez DPH, lehota na predkladanie ponúk bola 22. júla. K tejto zákazke zatiaľ nie sú zverejnené žiadne informácie o otváraní ponúk ani o tom, že by ju posudzoval ÚVO. Prímestskú autobusovú dopravu na Liptove zabezpečuje Arriva Liorbus. Aj v týchto dvoch súťažiach je uvedená dĺžka trvania zmluvy tri roky s možnosťou opcie na ďalších dvanásť mesiacov.

Cieľom ŽSK v uvedených troch súťažiach je zabezpečiť plynulosť dopravných služieb vo verejnom záujme vzhľadom na končiace aktuálne zmluvy s dopravcami k 29. novembru 2019. Ak by kraj dovtedy nerozhodol o pokračovaní prímestskej autobusovej dopravy po tomto termíne, môže dočasne predĺžiť aktuálne zmluvy so súčasnými dopravcami.

Hnutie OĽaNO zvolalo v stredu o 13:30 tlačovú besedu na tému: „Je ÚVO v rukách oligarchov? Rozhodnutie úradu môže pochovať autobusovú dopravu na Slovensku„.

K téme

Železnice upozorňujú na výluky v Žilinskom kraji, vlaky nahradia autobusy Mlynské nivy sa budú stavať o rok dlhšie, projekt prešiel viacerými zmenami

Témy

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X