Zistili ďalší problém Boeingu 737 Max, softwér by mohol tlačiť nos lietadla nadol

Boeing 737 Max 8
Boeing 737 Max 8 Foto: ilustračné, SITA/AP

Americký Federálny letecký úrad (FAA) zistil nový problém softvéru stroja Boeing 737 Max, ktorý by mohol automaticky tlačiť nos lietadla nadol. Predpokladá sa, že riešenie chyby takmer určite opäť odsunie návrat stroja na oblohu.

Firma Boeing uviedla, že FAA „identifikoval dodatočnú požiadavku“ na zmeny softvéru. „Boeing súhlasí s rozhodnutím a žiadosťou FAA a pracuje na nutnom softvéri, aby riešil žiadosť FAA,“ uviedol výrobca lietadiel vo vyhlásení.

Podľa dvoch ľudí oboznámených s problematikou vládni testovací piloti skúšajúci aktualizovaný softvér Boeingu Max na letovom simulátore minulý týždeň zistili nedostatok, ktorý by mohol viesť k nakláňaniu nosa lietadla nadol.

Podľa týchto ľudí by sa problém mohol vyriešiť zmenou softvéru alebo výmenou mikroprocesora v systéme kontroly letu. Jeden z nich uviedol, že najnovší problém pravdepodobne odsunie obnovenie letov stroja Max o jeden až tri mesiace.

Federálny letecký úrad vo vyhlásení uviedol, že pozastavenie letov stroja Max zruší len vtedy, ak bude lietadlo považovať za bezpečné a nijaký termín nie je stanovený.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom