Zľavy z mýta od prvého kilometra sú jediným skutočným prínosom pre autodopravcov, tvrdí ČESMAD

Kamion
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Zavedenie zliav zo sadzieb mýta už od prvého najazdeného kilometra považuje Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia za významný krok v prospech slovenských autodopravcov. „Prijatie tohto nariadenia je v súčasnosti jediným skutočným finančným prínosom v prospech slovenského dopravcu, ktoré vláda SR mohla prijať do konca tohto funkčného obdobia,“ uviedol ČESMAD Slovakia v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol manažér internej komunikácie združenia Peter Tóth.

Zľavy vyplatia spätne

Vládou v stredu schválené nariadenie vychádza v ústrety autodopravcom zavedením zliav z mýta od prvého kilometra spätne s platnosťou od 1. januára 2020, v závislosti od počtu prejdených kilometrov na jednotlivé vozidlá. Zľavy sa podľa najväčšieho domáceho združenia cestných dopravcov budú vyplácať spätne mesačne, pričom prvé vyplatenie zliav bude 1. júla, od účinnosti nariadenia, za obdobie od začiatku tohto roka.

Záverečné rokovanie zástupcov ČESMAD Slovakia s ministrom financií Ladislavom Kamenickým a ministrom dopravy a výstavby Árpádom Érsekom (Most-Híd) bolo v stredu na ministerstve dopravy. Témou rokovania boli finálne návrhy ministerstva dopravy k zľavám zo sadzieb mýta a ministerstva financií k úprave dane z motorových vozidiel.

„Návrh Ministerstva financií SR k úprave dane z motorových vozidiel schválilo prezídium združenia ČESMAD Slovakia s vedomím, že aktuálna vláda už nemôže tento legislatívny proces ukončiť,“ uviedlo združenie s tým, že tento ponúknutý návrh považuje za akceptovateľný. Očakáva, že bude východiskom pre ďalšie rokovania s novovzniknutou vládou, ktorá vzíde z februárových parlamentných volieb.

Čakajú zlepšenie podmienok

Zástupcovia ČESMAD Slovakia v súčasnosti rokujú s predstaviteľmi všetkých politických strán, ktoré majú predpoklad dostať sa po voľbách do parlamentu. Tie podľa združenia cestných dopravcov vyjadrujú podporu zníženiu dane z motorových vozidiel a niektoré aj ochotu, aby klesla na úroveň minimálnych sadzieb v rámci Európskej únie.

„Práve tieto minimálne sadzby dane z motorových vozidiel sú cieľom budúcich rokovaní združenia. Združenie ČESMAD Slovakia očakáva, že nová vláda a nový parlament dohodnuté podmienky nielen podporia, ale aj zásadne zlepšia, v prospech dopravcov SR s účinnosťou od 1. januára 2020,“ poznamenali cestní dopravcovia.

ČESMAD Slovakia považuje akékoľvek ďalšie násilné vymáhanie zmien dohodnutých podmienok v tomto predvolebnom období za nekonštruktívne.

„Združenie bude naďalej presadzovať legislatívne zmeny, ktoré budú zlepšovať podnikateľské prostredie v odvetví cestnej dopravy na Slovensku,“ dodal ČESMAD Slovakia. Na odborných témach pracuje kontinuálne, pričom problémy a témy podliehajúce politickému rozhodnutiu bude združenie riešiť po parlamentných voľbách koncom februára.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekLadislav KamenickýPeter Tóth
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMF Ministerstvo financií SR