Zníženie veku vodičov autobusov a kamiónov dopravcovia vítajú, očakávajú zvýšenie záujmu o tieto profesie

Vodič autobusu
Foto: ilustračné, Getty images

Zníženie veku vodičov nákladných áut a autobusov otvorí cestu k ich odbornému vzdelávaniu v „štandardnom“ študentskom veku.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD) a Zväz autobusovej dopravy (ZAD) to očakávajú v súvislosti s novelou zákona o cestnej premávke, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Bude umožnená výnimka

Ako v piatok informovala APZD, základný vek vodičov kamiónov 21 rokov a autobusovej dopravy 24 rokov síce v zákone zostáva, ale výnimka v nižšom veku je možná za sprísnených podmienok.

Od 1. augusta sa môže na svoje povolanie pripravovať už 18-ročný budúci vodič nákladného vozidla a 21-ročný profesionálny vodič autobusu.

„Zníženie veku vodičov autobusov, aj keď za sprísnených podmienok, otvára priestor na vzdelávanie mladých vodičov. Očakávame zvýšenie záujmu o prácu vodiča,“ uviedol prezident ZAD Peter Sádovský.

Schválenie novely o cestnej premávke podľa APZD mení nepriaznivú situáciu s vodičmi na Slovensku, prísne podmienky pre spôsobilosť vodičov ale zostávajú. Tými sú nielen vodičské oprávnenie na skupiny C pre kamióny alebo D pre autobusy.

Chýbajú tisícky vodičov

Pokiaľ vodič nezíska tzv. kvalifikačnú kartu vodiča, nemôže vykonávať svoju budúcu profesiu. Okrem zručností a vedomostí vodiča sa skúma jeho zdravotná i psychologická spôsobilosť.

V dopravných spoločnostiach chýbajú tisícky profesionálnych vodičov, jedným z dôvodov bol vysoký vek vodičov. Aktuálna úprava zákona podľa APZD môže zlepšiť situáciu s nedostatkom vodičov na Slovensku.

„Pozitívne sme prijali, že ministerstvo práce umožnilo túto profesiu vykonávať aj vodičom z tretích krajín, ak splnili platné podmienky. Ide zhruba o tritisíc vodičov, ale problém to nevyriešilo,“ dodal generálny sekretár APZD Andrej Lasz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej LaszPeter Sádovský
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravyZAD Zväz autobusovej dopravy