ZSSK CARGO bude nárast vstupných nákladov eliminovať úpravou cien za prepravu, ich zvýšenie presahuje 20 miliónov eur

ZSSK Cargo
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) bude nárast vstupných nákladov eliminovať hlavne úpravou realizačných cien za prepravu a hľadaním vhodných vnútorných riešení.

Vysoké ceny energií, najmä trakčnej elektriny, a vysoká inflácia podľa štátneho nákladného dopravcu spôsobujú výrazné zvýšenie nákladov na nakupované služby a materiál. Celkový rast nákladov presahuje 20 mil. eur oproti roku 2021.

Systém podpory vozňových zásielok

„Rok 2022 bude pre nás z obchodného pohľadu určite jedným z najnáročnejších, a taktiež aj z pohľadu hospodárenia,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK CARGO Roman Gono.

Spoločnosť v priebehu minulého roka iniciovala vytvorenie systému podpory jednotlivých vozňových zásielok a intermodálnych prepráv. Očakáva preto, že tieto opatrenia budú v súlade s legislatívou Európskej únie uvedené do života v čo najkratšom čase a umožnia jej prispieť k plneniu cieľov dopravnej politiky nielen Slovenska, ale aj Európskej únie.

Obnovenie lokomotív

„Za veľmi dôležité považujeme aj udržanie rastúceho trendu objemov prepráv, pretože zvýšené výkony umožňujú lepšie alokovať a kryť vysoké fixné náklady, ktoré sa spájajú so zabezpečením prepráv,“ priblížil šéf ZSSK CARGO.

Na základe vlani schválenej Koncepcie rozvoja parku hnacích dráhových vozidiel pre roky 2021 až 2030 vlakový nákladný dopravca plánuje obnoviť svoje lokomotívy. „V roku 2022 očakávame dodanie prvých dvoch kusov zrekonštruovaných hnacích dráhových vozidiel,“ dodal Roman Gono.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Gono
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaŽelezničná spoločnosť Cargo Slovakia