ZSSK CARGO ukončila hromadné prepúšťanie, zamestnancom vyplatí jednorazovú odmenu a zvýši platy

ZSSK CARGO, nákladný vlak
Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) ukončila hromadné prepúšťanie koncom minulého roka. V rámci neho plánovala optimalizáciu 442 zamestnancov, pracovný pomer napokon skončilo 284 z nich.

„K prehodnoteniu plánovanej optimalizácie došlo v súvislosti s vývojom výkonov a následnou potrebou hlavne prevádzkových zamestnancov,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a generálny riaditeľ štátneho nákladného vlakového dopravcu Roman Gono.

Prišli o viac ako tisíc zamestnancov

Za uplynulé dva roky prišla spoločnosť celkovo o viac ako tisícku zamestnancov. Začiatkom tohto roka dosiahol ich počet 4 283, v porovnaní s koncom roka 2020 klesol o 470 a oproti záveru predpandemického roka 2019 o 1 088.

Medzi rokmi 2020 a 2019 ubudlo vyše šesťsto pracovníkov. Zníženie počtu zamestnancov a prispôsobenie organizačnej štruktúry požiadavkám trhu a zákazníkom boli súčasťou začatého ozdravovania ZSSK CARGO.

Naštartovaný ozdravný proces

Uplynulý rok hodnotí Gono uspokojivo najmä voči prvotným očakávaniam a plánom. „Pozitívne okrem významného medziročného nárastu prepravených objemov a dosiahnutých tržieb hodnotíme aj naštartovaný ozdravný proces. V rámci neho sa podarilo realizovať jeden z najdôležitejších bodov, a tým je zníženie počtu zamestnancov a prispôsobenie organizačnej štruktúry požiadavkám trhu a zákazníkom,“ informoval šéf nákladného dopravcu. „Pokles zamestnanosti sa prejavil významnou úsporou osobných nákladov a zvýšenou produktivitou práce,“ dodal Gono.

Podľa novej kolektívnej zmluvy na rok 2022 spoločnosť vyplatí všetkým zamestnancom spolu so mzdou za apríl mimoriadnu jednorazovú odmenu a od 1. októbra zvýši základné mzdy. Zamestnávateľ prihliadal aj na to, ktoré profesie sú nedostatkové a kľúčové.

Na mzdách si najviac prilepšia zamestnanci v prevádzkových pozíciách rušňovodič, dispečer, vlakvedúci nákladných vlakov, vozmajster – posunovač. Títo zamestnanci získajú jednorazovú odmenu 400 eur za apríl a budú mať vyššiu mzdu o 110 eur.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Roman Gono
    Firmy a inštitúcie Železničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK CARGO)