ZSSK CARGO viac ovplyvňujú zmeny v svetovom hutníctve ako pandémia, vlani prepravili na Slovensku viac ako 30 miliónov ton tovaru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Železničná spoločnosť Cargo Slovakia v prvom štvrťroku prepravila o pätinu menej tovarov
Foto: ZSSK Cargo

Na výkonoch Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK CARGO) sa prejavujú oveľa výraznejšie zmeny vo vývoji svetového hutníctva ako pandémia koronavírusu. Jej vplyv na ekonomiku a železničnú nákladnú dopravu vlani už nebol taký silný ako v roku 2020, kedy mnohí významní zákazníci štátneho dopravcu museli značne obmedziť, či prerušiť výrobu.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Čína ako krajina s nadpolovičným podielom na celosvetovej výrobe surovej ocele zaznamenáva zvýšenú domácu spotrebu ocele, čo má za následok na jednej strane pokles čínskeho exportu, na druhej strane zvýšenie produkcie ostatných oceliarní. A to pociťujeme aj my,“ uviedol pre agentúru SITA predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK CARGO Roman Gono.

Oživenie trhu a obchodné aktivity

Zvýšenie objemu prepráv tovarov v minulom roku umožnilo nielen oživenie trhu, ale aj obchodné aktivity spoločnosti.

Ich výsledkom podľa šéfa spoločnosti bolo napríklad získanie prepráv automobilov od konkurenčných železničných dopravcov, v spolupráci s DB Cargo (člen skupiny Deutsche Bahn) vytvorenie novej trasy uceleného vlaku pre navýšenie exportu hutníckej produkcie do Nemecka a Francúzska, či vývoz oceľových brám, čo sú polotovary na ďalšiu výrobu, do Poľska a Rakúska.

Nákladný dopravca vlani v rámci Slovenska prepravil celkovo vyše 31 mil. ton tovaru, čo znamenalo medziročný nárast viac ako 5 mil. ton.

Jedna z kľúčových oblastí

Spoločnosť pokračuje v spolupráci so zákazníkom v projekte vnútroštátnych i dovozových prepráv dreva pre slovenský drevospracujúci priemysel, pri ktorých spoločne zabezpečujú zvoz jednotlivých zásielok do vybraných staníc zhromažďovania, kde z týchto vozňov zostavujú súpravy a tie následne pokračujú k prijímateľovi ako ucelený vlak.

„V tejto spolupráci vidíme veľký potenciál a vnímame ju ako jednu z ciest k zachovaniu systému jednotlivých vozňových zásielok pri udržateľných nákladoch. Pretože práve táto oblasť je jednou z kľúčových, ktorú je potrebné riešiť. Aj z toho dôvodu sme radi, že sa podarilo spustiť proces prípravy podpory prepráv tzv. jednotliviek, ako aj intermodálnej prepravy tak, ako tomu je v okolitých krajinách,“ poznamenal Gono.

Najťažšie časy ešte len prídu

Zvláštny priebeh mali vlani prepravy v segmente automotive. Po roku 2020, keď pre pandémiu aj automobilky prerušovali výrobu, nastal vlani v prvom polroku rast výkonov.

„A zrazu sa objavil problém, s ktorým sme sa doteraz nestretávali. Nedostatok polovodičových komponentov, ktorý núti výrobcov automobilov obmedzovať, ba až zastvovať produkciu. A podľa vyjadrení kompetentných predstaviteľov ich najťažšie časy ešte len čakajú,“ podotkol šéf ZSSK CARGO.

Nepriaznivý vplyv na spoločnosť podľa neho mal napríklad postupný prechod teplární a elektrární na spaľovanie iných energií ako zemný plyn, čo sa prejavilo na medziročnom prepade prepráv uhlia zhruba o 90 tis. ton.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Roman Gono
Firmy a inštitúcie DB CargoDeutsche BahnŽelezničnú spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK CARGO)