Ministerstvo dopravy poskytne ZSSK na štyri nové poschodové vlaky takmer 75 miliónov eur

Viac ako dvadsať rokov bez zásadných investícií do majetku, ale i do ľudského potenciálu, má podľa národného vlakového dopravcu svoje hranice a trpezlivosť dochádza všetkým.
Ministerstvo a národný vlakový osobný dopravca už podpísali zmluvu o financovaní siedmej časti projektu modernizácie vozového parku železničných koľajových vozidiel. Foto: ilustračné, slovakrail.sk

Ministerstvo dopravy a výstavby poskytne Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) na nákup štyroch nových elektrických poschodových vlakov nenávratný finančný príspevok vo výške takmer 75 miliónov eur. Ide o prostriedky Európskej únie a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Zmluva je podpísaná

Ministerstvo a národný vlakový osobný dopravca už podpísali zmluvu o financovaní siedmej časti projektu modernizácie vozového parku železničných koľajových vozidiel, zverejnená je v Centrálnom registri zmlúv.

Výška nenávratného finančného príspevku predstavuje zhruba 97,5 percenta z celkových oprávnených výdavkov projektu v objeme takmer 77 miliónov eur bez dane z pridanej hodnoty. Zvyšné približne dva milióny eur na financovanie nákupu vlakov sú prostriedky ZSSK.

Dodanie do dvoch rokov

Železničný dopravca podpísal zmluvu na nákup štyroch elektrických vlakových súprav so spoločnosťou Stadler Polska minulý týždeň 16. decembra. Vlakové jednotky má dodať do dvoch rokov, jedna stojí viac ako 19 miliónov eur. Súpravy budú nasadené na vysoko frekventované trate západného Slovenska, budú jazdiť hlavne na tratiach Bratislava – Žilina, Bratislava – Nové Zámky a Bratislava – Kúty.

Z dôvodu naplnenia potrieb riadenia prevádzky, obratovania a údržby budú nasadzované aj na úseky Kúty – Břeclav a Trnava – Galanta.

Do ukončenia rekonštrukcie železničného uzla Žilina budú vlaky premávať aj na trati Palárikovo – Zvolen – Banská Bystrica. Šesťvozňové vlakové jednotky s kapacitou 611 miest na sedenie budú dlhé 160 metrov, môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRZSSK Železničná spoločnosť Slovensko