ZSSK sa s odbormi dohodli na raste miezd

Vlak ZSSK
Foto: slovakrail.sk

Od apríla porastú tarifné mzdy o 30 eur, prémie narastú v priemere o 25 eur

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa dohodla s odborovými centrálami na raste miezd v najbližších dvoch rokoch. Informoval o tom hovorca spoločnosti Tomáš Kováč.

Od 1. marca sa všetkým zamestnancom zvyšuje tarifná mzda o 30 eur. Zároveň sa vybraným profesiám zvyšuje pohyblivá zložka mzdy (prémie) v priemere o 25 eur.

Od 1. januára 2020 sa všetkým zamestnancom zvyšuje tarifná mzda o ďalších 30 eur. Od 1. apríla 2020 sa vybraným profesiám zvýšia prémie v priemere o ďalších 20 eur.

Filip Hlubocký
Generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Foto: slovakrail.sk.

Hlubocký: Kto chce viac pracovať, viac si zarobí

„Som veľmi rád, že sme po dlhých a náročných rokovaniach dospeli k úspešnému výsledku,“ vyhlásil predseda predstavenstva a genrálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Vyzdvihol, že sa rokujúcim stranám podarilo dohodnúť navýšenie miezd až na dva roky, čo je pre zamestnancov istotou do budúcnosti.

„Z pôvodného návrhu „všetkým rovnako“ sme dokázali časť zvýšenia presunúť do variabilnej zložky – to znamená, že tí, ktorí chcú pracovať viac, si môžu aj viac zarobiť. Aj o tom je transformácia firmy, ktorú sme začali ešte v roku 2016,“ dodal Hlubocký.

Rastu miezd pomohla efektivita

Od roku 2017 sa platy v ZSSK zvýšili o 7,65 %. Kým v roku 2017 zamestnanci zarábali v priemere 1 038,22 eur, v roku 2018 to bolo už 1117,64 eur.

Uplynulý rok podľa ZSSK rástli mzdy najrýchlejšie v prevádzkových a robotníckych profesiách.

Podľa podpredsedu predstavenstva a riaditeľa úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK Patrika Horného je na príčine zvýšená efektivita práce.

„S rovnakým počtom ľudí dokážeme prevádzkovať viac vlakov a voziť viac ľudí, ale aj vo vyšších platoch,“ uviedol Horný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom