ZSSK v prvom štvrťroku prepravila v dotovaných vlakoch 18,5 milióna cestujúcich

Vlak ZSSK
Foto: slovakrail.sk
Počet cestujúcich v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol o 1,25 milióna osôb, respektíve o 7,2 percenta.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) v prvom štvrťroku tohto roka prepravila v štátom dotovaných vlakových spojeniach 18,51 milióna cestujúcich. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac o 1,25 milióna osôb, res. o 7,2 %. Ako informoval národný vlakový osobný dopravca, noví cestujúci sú väčšinou platcovia.

Tržby z prepravy objeme 17,79 mil. eur medziročne narástli o 1,1 mil. eur, alebo o 6,6 %.

Najväčší nárast počtu cestujúcich zaznamenala ZSSK v úseku Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka. Tržby najviac rástli v úseku Nové Mesto nad Váhom – Trenčín.

Medziročne stúpol aj počet najazdených vlakových kilometrov vo verejnom záujme na objednávku štátu o 4,6 %. Tento nárast je však nižší ako prírastok cestujúcich a tržieb.

Interiér a dizajn nového vozňa ZSSK. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Tržby za nedotované IC vlaky stúpli

Vlaky Inter City, ktoré ZSSK prevádzkuje na komerčné riziko bez dotácií, pri rovnakom počte vypravených vlakov v prvom kvartáli zvýšili prepravu cestujúcich o 6,8 % na 189,1 tisíca. Ich tržby narástli o 10,5 %.

„Napriek kritike na sociálnych sieťach, kritike všetkého a hocičoho zo strany niektorých politikov, ale aj reálnym problémom, ktorým čelí slovenská koľajová doprava, je jasné, že naša stratégia z roku 2016 sa ukazuje ako účinná,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Spolu s ministerstvom dopravy podľa neho pripravili atraktívne linky, do ktorých efektívnou komunikáciou a marketingom pritiahli nových ľudí, hoci majú na výber iné spôsoby dopravy.

Interiér a dizajn nového vozňa. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Pribudnú nové a modernizované vozne

Šéf ZSSK uviedol, že všetkým cestujúcim musia zabezpečiť aj primerané služby.

„Tento rok sa preto začína bezprecedentná obnova vozidlového parku, keď v júni príde prvé z 52 nových vozidiel. Postupne budú naďalej prichádzať – a už aj prichádzajú – desiatky nových a modernizovaných vozňov. Táto etapa sa zavŕši koncom roka 2021,“ dodal Hlubocký.

Spoločnosť v prvom štvrťroku 2019 predala na internete 28,6 % cestovných dokladov. Tento spôsob dosiahol v marci rekordný podiel 30,42 %. Štvrťročný podiel online predaja lístkov v porovnaní s prvým kvartálom vlaňajška vzrástol o 11,33 percentuálneho bodu. V prvých troch mesiacoch 2018 predstavoval podiel predaja lístkov na internete 17,24 %.

ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 milióna eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné IC vlaky bez podpory štátu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom