Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vlak ZSSK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: slovakrail.sk
13. 05. 2019 6:23 Železničná doprava od SITA

ZSSK v prvom štvrťroku prepravila v dotovaných vlakoch 18,5 milióna cestujúcich

Počet cestujúcich v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka vzrástol o 1,25 milióna osôb, respektíve o 7,2 percenta.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) v prvom štvrťroku tohto roka prepravila v štátom dotovaných vlakových spojeniach 18,51 milióna cestujúcich. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac o 1,25 milióna osôb, res. o 7,2 %. Ako informoval národný vlakový osobný dopravca, noví cestujúci sú väčšinou platcovia.

Tržby z prepravy objeme 17,79 mil. eur medziročne narástli o 1,1 mil. eur, alebo o 6,6 %.

Najväčší nárast počtu cestujúcich zaznamenala ZSSK v úseku Bratislava-Nové Mesto – Bratislava-Petržalka. Tržby najviac rástli v úseku Nové Mesto nad Váhom – Trenčín.

Medziročne stúpol aj počet najazdených vlakových kilometrov vo verejnom záujme na objednávku štátu o 4,6 %. Tento nárast je však nižší ako prírastok cestujúcich a tržieb.

Interiér a dizajn nového vozňa ZSSK. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Tržby za nedotované IC vlaky stúpli

Vlaky Inter City, ktoré ZSSK prevádzkuje na komerčné riziko bez dotácií, pri rovnakom počte vypravených vlakov v prvom kvartáli zvýšili prepravu cestujúcich o 6,8 % na 189,1 tisíca. Ich tržby narástli o 10,5 %.

„Napriek kritike na sociálnych sieťach, kritike všetkého a hocičoho zo strany niektorých politikov, ale aj reálnym problémom, ktorým čelí slovenská koľajová doprava, je jasné, že naša stratégia z roku 2016 sa ukazuje ako účinná,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

Spolu s ministerstvom dopravy podľa neho pripravili atraktívne linky, do ktorých efektívnou komunikáciou a marketingom pritiahli nových ľudí, hoci majú na výber iné spôsoby dopravy.

Interiér a dizajn nového vozňa. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Pribudnú nové a modernizované vozne

Šéf ZSSK uviedol, že všetkým cestujúcim musia zabezpečiť aj primerané služby.

„Tento rok sa preto začína bezprecedentná obnova vozidlového parku, keď v júni príde prvé z 52 nových vozidiel. Postupne budú naďalej prichádzať – a už aj prichádzajú – desiatky nových a modernizovaných vozňov. Táto etapa sa zavŕši koncom roka 2021,“ dodal Hlubocký.

Spoločnosť v prvom štvrťroku 2019 predala na internete 28,6 % cestovných dokladov. Tento spôsob dosiahol v marci rekordný podiel 30,42 %. Štvrťročný podiel online predaja lístkov v porovnaní s prvým kvartálom vlaňajška vzrástol o 11,33 percentuálneho bodu. V prvých troch mesiacoch 2018 predstavoval podiel predaja lístkov na internete 17,24 %.

ZSSK

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 milióna eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné IC vlaky bez podpory štátu.

Odporúčané články

Cieľový vlakový grafikon do roku 2020 sa postupne napĺňa, tvrdí rezort dopravy Štátne IC vlaky za desať mesiacov roka v prevádzkovom zisku 1,7 milióna eur

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Hasiči zápasia s lesným požiarom pri Spišskej Novej Vsi, uvažujú nad nasadením leteckej techniky Twitter a Facebook zasiahli proti čínskej kampani voči Hongkongu a odstránili stovky účtov Lustrovaní novinári zvažujú spoločné podanie na súd, prípadné odškodné by si nenechali Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X