Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Žilinskom kraji budú premávať nové vlakové súpravy
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
V Žilinskom kraji budú premávať nové vlakové súpravy Foto: ZSSK
25. 07. 2019 14:11 Železničná dopravaŽilinský kraj Zakova.jpg od nasadoprava.sk

ZSSK vybaví Žilinský kraj novými vlakmi, cestujúcim chcú dopriať viac komfortu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posilní v najbližších dvoch rokoch najekologickejšiu hromadnú dopravu v okolí Žiliny. Pribudne tu až 25 nových elektrických jednotiek (ucelených vlakov), ktoré budú nasadené na všetkých elektrifikovaných tratiach, t. j. Žilina – Trenčín, Horní Lideč – Púchov, Žilina – Čadca – Zwardoń a Žilina – Liptovský Mikuláš. V prvých jednotkách sa cestujúci odvezú už v prvom polroku 2020.

V týchto dňoch prvé dve jednotky skúša ich výrobca česká ŠKODA TRANSPORTATION v skúšobnom centre VUZ Velím a na svojich testovacích koľajach.

„Nové vlaky už majú nami určený náter a interiér podľa nášho nového dizajn manuálu a na skúšobných jazdách sme boli z prvého dojmu veľmi príjemne prekvapení. Dvadsaťpäť nových jednotiek bude znamenať v žilinskej regionálnej doprave revolúciu,“ konštatuje Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

ZSSK investuje do nových vlakov
ZSSK investuje do nových vlakov

„Verím, že kolegom zo ŽSR sa čoskoro podarí zrekonštruovať celý úsek Púchov – Považská Bystrica – Žilina (náročný úsek s tunelmi), aby nové vlaky mohli čo najskôr ukázať cestujúcim naozaj všetko, čo dokážu,“ dodáva Hlubocký.

Ide o najväčšiu investíciu ZSSK

Nákup 25 nových elektrických jednotiek za 160 miliónov eur je najväčšou investíciou ZSSK od jej vzniku v roku 2005. Priebeh výberu dodávateľa tendra bol vďaka transparentnému prístupu v koordinácii s EK bezproblémový.

Dôkazom je okrem schválenia výsledkov verejného obstarávania aj to, že v elektronickej aukcii boli dvaja veľkí hráči (ŠKODA TRANSPORTATION a Stadler Bussnang AG).

Víťaznou sa napokon stala ponuka ŠKODA TRANSPORTATION, ktorá už v minulosti dodala pre ZSSK 19 ks elektrických poschodových jednotiek a 10 ks poschodových push-pull súprav.

V Žilinskom kraji budú jazdiť nové vlaky
V Žilinskom kraji budú jazdiť nové vlakyFoto: ZSSK

Všetky majú v porovnaní s priemerom vozidlového parku ZSSK viditeľne nižšiu poruchovosť. Celkovo 25 jednotiek bude nasadených do regionálnej dopravy na elektrifikovaných tratiach s napájacím systémom 25kV/50 Hz a 3kV DC s maximálnou možnou prevádzkovou rýchlosťou do 160 km/h.

Jednotky budú dodané v rokoch 2020 až 2022, a to vo dvoch verziách:

• 13 ks elektrických jednotiek označených ako rad 661, ktoré budú zložené z troch vozňov. Celková dĺžka jednotky 80 m s kapacitou 247 sediacich cestujúcich
• 12 ks elektrických jednotiek označených ako rad 660, ktoré budú zložené zo štyroch vozňov.
Celková dĺžka jednotky bude 106 m s kapacitou 343 sediacich cestujúcich.

Cestujúci si budú užívať komfortnú prepravu

Každý vozeň jednotky bude mať klasické usporiadanie dvoch podvozkov a každá elektrická jednotka bude mať tri hnacie podvozky. Tieto jednotky budú vychádzať z predchádzajúcich verzií jednotiek tohto výrobcu, ktoré sú v rôznych variantoch prevádzkované dopravcom České dráhy.

Komfortné nástupné priestory so širokými dvojkrídlovými nástupnými dverami spolu s priechodným moderným interiérom bez vnútorných dverí umožnia rýchly a plynulý pohyb cestujúcich v rámci jednotky a urýchlia nástup/výstup cestujúcich.

Imobilným pasažierom sa zjednoduší cestovanie

Nástup do vozidla bude vo väčšine prípadov štandardných nástupíšť s výškou 550 mm úrovňový a pri starších nástupiskách bude uľahčený nástup/výstup cestujúcich pomocou výsuvných schodíkov.

Cestujúci určite ocenia moderný, klimatizovaný a komfortný interiér a cestu im spríjemnia moderné prvky štandardov vybavenia jednotiek (najmä informačný systém, wi-fi, zásuvky na napájanie drobných osobných spotrebičov, moderné WC).

V Žilinskom kraji budú jazdiť nové vlaky
V Žilinskom kraji budú jazdiť nové vlakyFoto? ZSSK

Jednotky budú vybavené bezpečnostným vnútorným a vonkajším kamerovým systémom a systémom počítania cestujúcich. V každej jednotke bude priestor na prepravu imobilných cestujúcich so špeciálne prispôsobeným WC, ako aj priestory na prepravu detských kočíkov a bicyklov (min. v počte 1 bicykel na 40 sediacich cestujúcich).

Ročný vývoj ZSSK
Ročný vývoj ZSSKFoto: ZSSK
Prehľad vývoja ZSSK za posledné 4 roky
Prehľad vývoja ZSSK za posledné 4 rokyFoto: ZSSK

Zrealizované a plánované investície (všetko s klimatizáciou) súčasného manažmentu ZSSK do vozidlového parku v celkovom objeme cca 383 mil. eur.

25 ks nových elektrických jednotiek (ucelený vlak)
• celkový objem: 160 miliónov eur
• predpokladané dodanie prvej jednotky: 2020 (dodávky 2020 – 2022)
• nasadzovanie: regionálna doprava Žilinský kraj

21 ks nových dieselmotorových jednotiek (ucelený vlak)
• celkový objem: 77 miliónov eur
• predpokladané dodanie vozidiel: 2019 – 2021 (2 sú už v prevádzke)
• nasadzovanie: regionálna doprava Banskobystrický samosprávny kraj

5 nových elektrických jednotiek (ucelený vlak) a 1 multifunkčný rušeň
• celkový objem eur: 38,8 milióna eur
• predpokladané dodanie: grafikon 2020/2021
• nasadzovanie: Vysoké Tatry

35 ks novovyrobených osobných vozňov radu Ampz (7 ks) a Bmpz (28 ks)
• celkový objem eur: cena za 1 ks približne 1,89 milióna eur
• predpokladané dodanie: v priebehu rokov 2018 – 2021 (15 nových vozňov je už v prevádzke)
• nasadzovanie: diaľková doprava (Žilina – Praha; Bratislava – Košice)

50 ks modernizovaných osobných vozňov radu Bmz
• celkový objem eur: cena za 1 ks = 748 500 eur
• predpokladané dodanie: v priebehu rokov 2018 – 2021 (15 modernizovaných vozňov je už v prevádzke)
• nasadzovanie: diaľková doprava (Žilina – Praha; Bratislava – Košice)

34 ks diaľkových vozňov radu Apeer (14 ks) a Bpeer (20 ks) – renovácia vo vlastnej réžii
• celkový objem eur: 3,5 milióna eur (predpokladané náklady na 1 vozeň = 100-tisíc eur)
• dodanie: zákazka má byť hotová do konca roka 2019 (30 renovovaných vozňov je už v prevádzke)
• nasadzovanie: diaľková doprava (Budapešť – Košice; Ostrava – Žilina – Banská Bystrica; Praha – Žilina; Bratislava – Zvolen – Košice; Bratislava – Žilina – Košice)

K téme

Danko chce v ďalšej koalícii prioritne riešiť diaľnice, nahnevaní Slováci volia zúfalého Kotlebu Holíč nad Moravou a Hodonín opäť dočasne spoja vlaky

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Premiér Johnson má len pár dní na to, aby predložil Európskej únii svoje plány pre brexit Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier môže napadnúť čerstvý sneh Zamieša Orbán karty v tábore slovenských Maďarov? Slovan Bratislava hral proti tureckému tímu iba raz, Besiktas je podľa Šporara veľká výzva Konflikt záujmov? Kiskov človek dosadil za hlavného architekta muža, ktorý vlastní architektonickú firmu

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X