ZSSK vyčlenila na rekreačné príspevky približne 1,6 milióna eur

Vlak ZSSK
Foto: SITA/Ivan Fleischer.
Národný vlakový osobný dopravca uviedol, že uvedená suma nie je na úkor iných benefitov, no mala vplyv na rast miezd, keďže to vstupuje do personálnych nákladov.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vyčlenila na rekreačné poukazy, resp. príspevky pre svojich zamestnancov takmer 1,58 milióna eur. O túto sumu zvýšila rozpočet na benefity. Ako národný osobný vlakový dopravca uviedol pre agentúru SITA, uvedená suma nie je na úkor iných benefitov. Mala však vplyv na rast miezd, pretože vstupuje do rozpočtu personálnych nákladov.

„O rekreačný poukaz požiadalo 265, čiže 4,6 percenta zamestnancov, ktorí majú nárok na rekreačný poukaz. Očakávame, že najvyššie čerpanie bude počas letných prázdnin, pretože poukazy možno využívať, napríklad, aj na denné tábory svojich detí. Takisto bude zrejme zvýšený záujem na konci roka počas vianočných sviatkov,“ uviedol riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Krátky čas na prípravu

Nárok na rekreačné poukazy má 5 741 zamestnancov ZSSK, ktorí majú odpracované aspoň dva roky, alebo budú ich mať odpracované počas roku 2019 a vznikne im tak nárok. Spoločnosť má takmer 5 900 zamestnancov. Zavedenie rekreačných poukazov, respektíve príspevkov od začiatku tohto roka spoločnosť víta, keďže to považuje za ďalší benefit napomáhajúci regenerácii pracovnej sily.

„Ako menší problém vnímame kratší čas na prípravu, keďže príslušná legislatíva bola schválená iba tri týždne pred jej vstupom do platnosti. Kritériá pre čerpanie sa preto aj u nás spresňujú priebežne,“ poznamenal Kováč.

Nárok na rekreačný príspevok, resp. poukaz majú pracovníci v spoločnostiach a organizáciách s 50 a viac zamestnancami, ak o preplatenie časti nákladov na ubytovanie na Slovensku požiadajú a u aktuálneho zamestnávateľa pracujú minimálne dva roky. Z oprávnených výdavkov do 500 eur ročne zamestnávatelia preplatia 55 percent sumy, maximálne 275 eur. Zamestnanci platia zvyšných 45 percent, teda 225 eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom