Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flag of UNICEF
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock

Násilie prenasleduje milióny detí na celom svete #ENDviolence

BRATISLAVA 3. novembra 2017 (WBN/PR) – Podľa novej správy UNICEFu až ubíjajúce množstvo detí, pričom niektoré majú menej ako 12 mesiacov, čelí násiliu, častokrát páchanom tými, ktorý by sa o nich mali starať.

A Familiar Face: Violence in the lives of children and adolescents (Tvár blízkeho: Násilie v živote detí a dospievajúcich) zhromažďuje posledné údaje a dokazuje, že deti zažívajú násilie v každom veku a vo všetkých formách.

Násilie páchané na malých deťoch doma:

 • Tri štvrtiny svetovej populácie 2-4 ročných detí – okolo 300 miliónov- zažíva psychické násilie a/alebo fyzické tresty páchané svojimi opatrovníkmi doma.
 • U okolo 6 z 10 ročných detí v 30 krajinách, z ktorých bolo možné čerpať údaje, sa predpokladá násilná disciplína na každodennej báze. Takmer štvrtina ročných detí bola fyzicky zatrasená za trest a takmer 1 z 10 detí bolo udreté alebo fackované na tvár, oči, uši.
 • Svetovo1 zo 4 detí mladších ako 5 rokov- 176 miliónov- žije s matkou, ktorá je obeťou intímneho partnerského násilia.

Sexuálne násilie na dievčatách a chlapcoch:

 • Svetovo okolo 15 miliónov dospievajúcich dievčat vo veku 15 až 19 rokov zažilo vo svojom živote nútený sexuálny styk v nejakej forme.
 • Len jedno percento dospievajúcich dievčat, ktoré boli obeťou sexuálneho násilia, vyhľadá profesionálnu pomoc.
 • V 28 krajinách, z ktorých sa čerpali dáta, 90 percent dospievajúcich dievčat, ktoré zažili nútený sex, v priemere, povedalo, že páchateľa prvého prípadu poznali. Údaje zo šiestich krajín odhaľujú, že priatelia, spolužiaci a partneri sú najčastejšími páchateľmi sexuálneho násilia na dospievajúcich chlapcoch.

Násilná smrť medzi dospievajúcimi:

 • Globálne je každých 7 minút zabitý jeden mladistvý.
 • V Spojených štátoch dospievajúci chlapci z africko- americkým alebo čiernym nehispánskym pôvodom sú 19-krát častejšie zavraždení než nehispánski bieli dospievajúci chlapci.
 • Latinská Amerika a Karibik sú jediná oblasť, kde počet vrážd dospievajúcich narastá, takmer polovica všetkých vrážd medzi dospievajúcimi bola v roku 2015 v tejto oblasti.

Násilie na školách:

 • Polovica populácie školou povinných detí- 732 miliónov- žije v krajinách, kde telesné tresty v školách nie sú úplne zakázané.
 • Tri štvrtiny prípadov zadokumentovanej streľby na školách za posledných 25 rokov, v oblastiach netrpiacich konfliktom, sa odohrali v Spojených štátoch.

Ukončenie násilia patrí medzi prioritné činnosti UNICEFu, vrátane podpory vládnych úsilí zlepšiť služby poskytované deťom, ktoré zažili násilie, vytváraním postupov a legistatív na ochranu detí a pomoci komunitám, rodičom a deťom v prevencii násilia praktickými programami, ako sú rodičovské kurzy a činnosti proti domácemu násiliu.

Na ukončenie náslia voči deťom žiada UNICEF vlády, aby okamžite konali a podporili INSPIRE návod, ktorý bol odsúhlasený a podporovaný WHO, UNICEFom a Global Partnership to End Violence Against Children (Globálne partnerstvo na ukončenie násilia voči deťom).

Odporúčané články

Keď sa z obľúbenej detskej hry stáva hra o život Už 15. rok spája zbierka MODRÝ GOMBÍK dva svety – ten náš a ten, v ktorom sa deti ocitli v núdzi a sú odkázané na našu pomoc

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.