Násilie voči novinárom narastá, eurokomisárka vyzýva na ich ochranu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Novinári
Foto: Ilustračné, Thinkstock

Novinári pokrývajúci dianie na verejných zhromaždeniach by mali byť chránení. V piatkovom komentári o ľudských právach to uviedla komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

Žurnalistika je nebezpečná profesia. Obrázky zranených novinárov na okraji protestov sa, bohužiaľ, stali bežnými v Európe aj mimo nej,“ poznamenala komisárka.

Na verejných zhromaždeniach v mnohých štátoch sú podľa nej kameramani, novinári či fotografi nezriedka terčom útokov vo chvíľach, keď vykonávajú svoju prácu. Sú tiež vystavení zastrašovaniu, fyzickým útokom a v niektorých prípadoch boli pracovníci médií i zatknutí a uväznení.

Nedávno som hovorila o incidentoch policajnej brutality proti novinárom, ktoré sa týkali demonštrácií v Rusku, Bulharsku a Albánsku, a zdôraznila som, že násilie voči novinárom, najmä zo strany štátnych orgánov, je v rozpore s povinnosťou krajín dodržiavať slobodu tlače a chrániť bezpečnosť novinárov,“ dodala Mijatovičová.

Počas pandémie koronavírusu sa násilie voči novinárom vystupňovalo, predovšetkým na verejných zhromaždeniach, kde účastníci vyjadrovali nesúhlas s nastolenými obmedzeniami. Podľa nedávnej štúdie sa v období od septembra do decembra 2020 stalo najmenej 58 prípadov útokov, fyzickej agresie, vyhrážok a zastrašovania novinárov na verejných zhromaždeniach, najčastejšie v Nemecku, Taliansku, Slovinsku, Rakúsku a Portugalsku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dunja Mijatovičová
Firmy a inštitúcie Rada Európy