Násilnosti v sýrskom meste Dúmá si vyžiadali vyše 20 obetí a kolaps prímeria

Sýria
Násilnosti v sýrskom meste Dúmá, ktoré je poslednou baštou povstalcov vo Východnej Ghúte Foto: archívne, SITA/AP

BEJRÚT 6. apríla (WebNoviny.sk) – V sýrskom meste Dúmá a v jeho okolí vypukli v piatok násilnosti, ktoré si vyžiadali 25 obetí. Naznačujú tak kolaps prímeria a evakuačného plánu, ktorý tam v poslednom období platil. Sýrska štátna televízia informovala, že mesto zasiahlo niekoľko náletov, ktorým predchádzalo ostreľovanie vládou kontrolovaných oblastí zo strany povstaleckej skupiny Armáda islamu.

Ramí Abdal Rahmán zo Sýrskeho pozorovateľského centra uviedol, že ľudia prišli o život pri 42 náletoch a medzi obeťami je aj päť detí. O rovnakom počte obetí náletov a ostreľovania informoval aj mediálny aktivista z Dúmy Haitham Bakkar.

Násilnosti v Dúmá, ktoré je poslednou baštou povstalcov vo Východnej Ghúte, vypukli takmer po dvoch týždňoch pokoja a po tom, ako sa Rusko dohodlo s predstaviteľmi Armády islamu na evakuácii do severnej Sýrie. Začiatkom týždňa z mesta odišli už stovky opozičných povstalcov a ich rodín.

Podľa štátnej televízie sú však od štvrtka evakuácie pozastavené a členovia spomínanej skupiny odmietajú prepustiť mnoho vládnych podporovateľov, ktorých zadržiavajú už niekoľko rokov.

Podľa niektorých správ chce Armáda islamu rokovať o novej dohode, pričom sa údajne sťažuje na zlé zaobchádzanie zo strany tureckej armády v severnej Sýrii, ktorej územia kontrolujú opoziční povstalci podporovaní Tureckom. Podľa reportéra štátnej televízie pôsobiaceho v oblasti však sýrska armáda s povstalcami, ktorých nazval „teroristami“, rokovať o evakuácii nebude a ak neprepustia zajatcov, tak zničí ich úkryty a ďalšie pôsobiská.

Podľa sýrskej štátnej televízie armáda podnikla po náletoch aj pozemnú ofenzívu a vládne jednotky už postupujú k farmám pred mestom Dúmá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom