Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Trosky z Réunionu môžu pochádzať zo strateného lietadla
Foto: SITA/AP
6. augusta 2015 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Našli ďalšie trosky lietadla duchov, medzi nimi okno

KUALA LUMPUR 6. augusta (WEBNOVINY) – Malajzijský tím na francúzskom ostrove Réunion v Indickom oceáne našiel ďalšie trosky lietadla, vrátane okna a hliníkovej fólie. Oznámil to vo štvrtok malajzijský minister dopravy Liow Tiong Lai, ktorého citovala agentúra AP. Minister však dodal, že nemôže potvrdiť, že trosky sú z letu MH370, teda z lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré záhadne zmizlo 8. marca 2014 s 239 ľuďmi na palube.

„Môžem len s istotou vyhlásiť, že sú to trosky lietadla,“ povedal. Minister Liow uviedol novinárom, že „na tomto ostrove v Indickom oceáne, kde sa minulý týždeň našla aj časť krídla lietadla, objavili mnoho ďalších predmetov – pričom dnes ráno sa potvrdilo, že časť krídla pochádza z letu MH370“Liow dodal, že nové trosky boli poslané „francúzskym úradom na preverenie. Nemôžem vyhlásiť, že sú z letu MH370“.

Obrazom: Lietadlo zmizlo bez stopy

Malajzia žiadala susedov, aby prehľadali pláže

Minister dopravy tiež informoval, že Malajzia požiadala úrady v susedných oblastiach vrátane Maurícia a Madagaskaru, aby prehľadali svoje pláže, či na nich nie sú vyplavené ďalšie prípadné trosky. Liow vyhlásil, že záznamy o údržbe lietadiel spoločnosti Malaysia Airlines nezvratne dokazujú, že časť krídla nájdeného minulý týždeň na ostrove Réunion patria nezvestnému letu MH370.

Minister novinárom vo štvrtok povedal, že malajzijský tím, ktorý je súčasťou vyšetrovaní vo Francúzsku, je presvedčený, že jedna z tesniacich hmôt na časti krídla nazývaného flaperon sa zhoduje „s našimi záznamami z údržby“. Vysvetlil, že farba náteru na flaperone sa takisto zhoduje so záznamami aerolínií. Liow podľa svojich slov chápe, prečo sa francúzsky a iné tímy menej jednoznačne vyjadrili k tomu, že časť krídla patrí osudnému letu MH370.

„Rešpektujeme ich rozhodnutie pokračovať s preverovaním. Musia vykonať rozsiahlejší postup overovania – náteru, tesniacej hmoty a podobne. Malajzijský tím na základe technickej správy a správy z údržby, ktoré má k dispozícii, dospel k záveru, že sa zhodujú s nájdeným flaperonom… Odborný tím má silný dojem, že časť lietadla je z letu MH370, a trvá na tom,“ povedal minister dopravy.

Príbuzní obetí sú z nálezov smutní

Malajzijskí príbuzní pasažierov letu MH370 spoločnosti Malaysia Airlines vyjadrili vo štvrtok žiaľ nad správou, že časť stroja nájdená minulý týždeň na ostrove Réunion pochádza z nezvestného lietadla. Tejto informácii nemohli najprv ani uveriť, píše agentúra DPA.

Malajzijský premiér Najib Razak predtým na tlačovej konferencii oznámil, že odborníci „nezvratne potvrdili“, že kus lietadla nájdený na francúzskom Réunione v západne časti Indického oceánu pochádza z letu MH370, nezvestného už 17 mesiacov.

Rodiny si prajú pokračovanie pátrania

Otec jedného z pasažierov, Selamat Omar (62), vyjadril „veľký žiaľ“ nad týmto oznámením. „Najprv som tomu nedokázal uveriť,“ povedal otec a hlas sa mu zlomil, približuje DPA. „Ale musím to prijať a brať ako osud,“ dodal. Selamat uviedol, že si želá, aby malajzijská vláda pokračovala v pátraní po nezvestnom lietadle – „nech mi syna donesú domov“.

Jacquita Gonzalesová, ktorej manžel Patrick Gomes bol hlavným stevardom letu, takisto vyjadrila nádej, že vláda bude pokračovať v hľadaní zvyšku lietadla. „Až potom to bude pre nás uzatvorené,“ vysvetlila.

Hajah Rema Idrisová (68), ktorej neter Nor Fadzillah Mat Rahimová sa nachádzala na palube letu MH370, uviedla, že jej rodina je správou zdrvená. „Stále tomu nemôžeme uveriť. Potrebujeme čas, aby sme to úplne pochopili. Chcem svoju neter späť,“ dodala.

Experti mali skúmať vztlakovú klapku

Experti vo Francúzsku od stredajšieho rána skúmali trosky – pravdepodobne vztlakovú klapku z krídla lietadla. Dospeli k záveru, že ide o flaperon, a to i na základe informácií, ktoré im poskytol výrobca stroja spoločnosť Boeing, ako aj jeho prevádzkovateľ letecká spoločnosť Malaysia Airlines.

Skutočnosť, že časť krídla nájdená minulý týždeň na ostrove Réunion pochádza zo zmiznutého lietadla Boeing 777-200ER spoločnosti Malaysia Airlines, už potvrdil aj malajzijský premiér Najib Razak.

Boeing dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca 2014 počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Réunion sa nachádza približne 3700 kilometrov od rozľahlého priestoru v južnej časti Indického oceánu pri západnom pobreží Austrálie, kde sa doteraz sústreďovalo pátranie po nezvestnom lietadle.

Odporúčané články

Rusko sa postavilo na odpor, odmietlo tribunál pre let MH17 Video: Na webe sa objavil ďalší záznam zostreleného boeingu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...