Našli jednu čiernu skrinku z lietadla Kaczynského

Tupolev Tu 154

MOSKVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Jednu z dvoch „čiernych skriniek“ lietadla typu TU-154, ktoré v sobotu ráno spadlo neďaleko ruského Smolenska s poľským prezidentom na palube, sa už podarilo nájsť na mieste katastrofy. Informovala tlačová agentúra RIA Novosti. Oranžové zariadenie slúžiace na zaznamenávanie údajov sa objavilo na záberoch Prvého kanála odvysielaných naživo z miesta nehody. Podľa záberov zariadenie neutrpelo vážnejšie poškodenie, aj keď bolo začiernené od ohňa. Oficiálni predstavitelia Medzištátneho leteckého výboru (MAK) ani Federálnej agentúry pre leteckú dopravu (Rosaviatsija) túto správu zatiaľ nepotvrdili.

Poľský prezident Lech Kaczynski a jeho manželka zahynuli v sobotu spolu s 94 ďalšími cestujúcimi, keď ich lietadlo havarovalo počas pristávania na západe Ruska, informovali úrady. Guvernér smolenského regiónu, kde sa tragédia odohrala, potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Lietadlo nezvládlo pristávací manéver, zoťalo vrcholky stromov a rozbilo sa na časti, uviedol Sergej Antufiev pre televíziu Rossija 24. Ako dodal, „nešťastie nikto neprežil“. Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že prezident s manželkou boli na palube lietadla.

Podľa šéfa ruských vyšetrovateľov prezidentským lietadlo typu Tupolev TU154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie. Stroj mal údajne najmenej 20 rokov. Kaczynski bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi na palube bol šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, prezident národnej banky Slawomir Skrzypek šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski či zástupca ministra zahraničia Andrzej Kremer. Premiér Donald Tusk zvolal vo Varšave mimoriadne zasadnutie kabinetu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskLech KaczynskiSlawomir Skrzypek