Nastane polotieňové zatmenie Mesiaca

Zatmenie mesiaca
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – V piatok 16. septembra nastane polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré bude na Slovensku pozorovateľné v celom jeho priebehu. Zatmenie bude trvať takmer štyri hodiny, no najzaujímavejšie bude len okolo maximálnej fázy. Ako informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, začiatok polotieňového zatmenia nastane o 18:55, no táto fáza vizuálne pozorovateľná nie je.

Mesiac sa bude postupne noriť do polotieňa a jeho ľavá horná časť bude mierne tmavnúť. „Počas maximálnej fázy o 20:54 bude jeho severovýchodný okraj tmavší, bude sa zdať, akoby bol mierne ‚začadený‘,“ vysvetlil Rapavý a dodal, že koniec zatmenia bude o 22:54. Najlepšie bude zatmenie viditeľné vizuálne alebo ďalekohľadom asi pol hodiny pred a po maximálnej fáze.

Zatmenie Mesiaca nastáva, keď sa pri svojom obehu okolo Zeme dostane do jej tieňa. Ročne môžu nastať najviac tri zatmenia. Ak sa Mesiac dostane len do zemského polotieňa, pozorujeme polotieňové zatmenie. Mesiac u nás vychádza o 18:46 a keďže bude od Zeme vo vzdialenosti len 365-tisíc kilometrov, bude jeho zdanlivý uhlový priemer pomerne veľký. Možné oranžové sfarbenie pri východe však bude spôsobené zemskou atmosférou a nie zatmením, pripomína Rapavý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom