Nástrahy na dovolenkárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Na pláž v Oregone priplávalo mólo z Japonska
Dvadsaťmetrové mólo, ktoré sa odtrhlo počas tsunami v Japonsku, pochádza z prístavu Misava na severovýchodnom pobreží krajiny. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 7. mája (WBN/PR) – Aj to najkrajšie miesto na zemi môže byť plné nástrah a nepríjemností spojené s niekoľkohodinovým čakaním na letisku, lebo váš let má proste meškanie, ukradnutý fotoaparát, či poškodenie cudzieho majetku. Rôzne choroby, úrazy a zažívacie ťažkosti vám rovnako môžu znepríjemniť dovolenku a skomplikovať tak nie len krásne trávený čas s rodinou, priateľmi, ale i vašu finančnú situáciu.

Poisťovne neustále zaznamenávajú veľký počet takýchto nečakaných udalosti, ktoré nás stretávajú každoročne počas letných dovoleniek. Už začiatkom júna, kedy sa letná dovolenková sezóna začína, evidujú zvýšený počet hlásení poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. „Najčastejšie poistné udalosti sú bežné ošetrenia u lekára, horúčky, alergie, žalúdočné ťažkosti, zlomeniny,“ dodáva Dana Šlopková, poistná špecialistka AXA.

Najrizikovejšími krajinami sú

Egypt – odporúčame očkovanie proti hepatitíde A a B, proti meningitíde A a C a pite iba balenú vodu. Ak vás však tráviace ťažkosti neobišli, ošetrenie sa pohybuje od 170 – 1500 Eur. Pozor na vreckárov trhoviskách!

Grécko – vysoké riziko ochorení, bolesti zubov, úpal. Za ambulantné ošetrenie vysokého krvného tlaku zaplatíte až 250 Eur. Určite nepodceňujte pitný režim a dávajte si pozor na doklady.

Tunisko – nižší výskyt chorôb ako v Turecku. Častý výskyt tráviacich ťažkostí, kde pri ošetrení zaplatíte od 170 – 1500 Eur podľa závažnosti stavu. Odporúča sa piť balená voda.

Turecko – častý výskyt tráviacich ťažkostí, za ošetrenie zaplatíte od 170 – 1 500 Eur podľa závažnosti stavu. Dávajte si pozor na vreckových zlodejov na miestach, kde sa vyskytuje viac ľudí.

Dôležité je si uvedomiť, že úraz či nevoľnosť môže prísť hocikedy, hocikde. Zákonom stanovené zdravotné poistenie kryje iba určitú výšku nákladov lekárskeho ošetrenia v zahraničí. Súkromné kliniky a lekári pritom európsky preukaz nemusia vôbec prijať a finančnú úhradu potom znáša v plnej miere klient,“ dodáva Dana Šlopková, poistná špecialistka AXA.

Čo robiť v prípade úrazu v zahraničí

Ak ste na dovolenke utrpeli úraz a ste poistený, využite asistenčných služieb vašej poistnej spoločnosti a oznámte jej udalosť. Pomôžu vám:

– vyhľadať najbližšie zdravotnícke zariadenie v zahraničí

– zabezpečia platbu za vaše ošetrenie alebo pobyt v nemocnici,

– pretlmočia z cudzieho jazyka informácie od ošetrujúceho lekára,

– zaistia váš návrat domov,

– poradia pri riešení núdzovej situácie a iné…

Pred tým ako budete kontaktovať asistenčnú službu majte pripravené číslo poistnej zmluvy, vaše celé meno, adresu a telefónne číslo, na ktorom budete zastihnuteľný.

A aby bola vaša príprava na dlho očakávanú a plánovanú dovolenku čo najjednoduchšia, cestovné poistenie si môžete uzatvoriť aj online. Pri osobnom uzatvorení zmluvu dostanem hneď do rúk, pri online poistení sa odporúča vytlačiť si zmluvu, ktorá mi príde mailom, ako doklad o poistení. Vyhnite sa zbytočným výdajom za zdravotnú starostlivosť v zahraničí a užite si oddych plnými dúškami.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať