Nástupca Pašku chce v parlamente riešiť problém po probléme

Peter Pellegrini
Predseda NR SR Peter Pellegrini počas rokovania 44. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. november 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – V parlamente chcem riešiť problém po probléme, tvrdí nový predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini (Smer-SD). Jedným z nich je aj voľba predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Očakávať sa to dá rádovo v mesiacoch a „určite nebudem ten proces nejakým spôsobom umelo predlžovať“, povedal v dnešnej diskusii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko Pellegrini. Doplnil, že NKÚ je vedený dobre. Nová voľba musí byť, keďže predseda úradu nadsluhuje od februára 2012, upozornil podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH).

„V princípe Slovensko potrebuje viac efektívnej kontroly verejných financií, či slovenských alebo európskych,“ myslí si Figeľ. NKÚ má v tomto smere čo robiť. Apeloval, aby vypísanie voľby bolo bez prieťahov. „Sme pripravení na rokovania. Existuje istý nepísaný úzus, že opozícia navrhuje, ale volí parlament ako celok,“ dodal Figeľ.

Bude Peter Pellegrini lepším predsedom Národnej rady ako Pavol Paška?

Pellegrini chce v parlamente konštruktívne fungovanie

Do vedenia Národnej rady SR prichádza Pellegrini podľa vlastných slov s krédom, aby sa v parlamente fungovalo tolerantne, otvorene a konštruktívne. O tom, že protesty ľudí proti korupcii a kradnutiu z verejných zdrojov nie sú zbytočné, svedčí podľa Petra Pellegriniho aj fakt, že z parlamentu odišli predseda a podpredsedníčka a že sa tam rieši novela zákona o schránkových firmách.

S parlamentnou opozíciou chce nájsť Smer-SD v tejto téme konsenzus. Pellegrini garantuje, že v parlamente sa budú riešiť ďalšie veci, ktoré trápia spoločnosť a obyvateľov.

Ak sa majú konsolidovať verejné financie, ekonomika, politika, spoločnosť, tak je to podľa Jána Figeľa o statočnosti a o zápase spoločnosti, nielen niektorých ľudí. „Odmietame, samozrejme, nejakú stránku, ktorá môže byť o násilí, o zneužívaní situácie,“ konštatoval v diskusii podpredseda parlamentu.

„Naša línia je parlamentná, máme mandáty od ľudí v parlamente pôsobiť a ak by parlament nefungoval, prestal fungovať, alebo by nebol priestor pre presadzovanie oprávnených záujmov občanov, tak samozrejme, je priestor aj na protesty,“ dodal Ján Figeľ, ktorý je zároveň predsedom KHD. Napríklad v prípade predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici oceňuje odvahu konkrétnych ľudí zo zdravotníctva, to, že ľudia sa začali ozývať.

Štátne a verejné služby by sa mali odpolitizovať

Ak je našim záujmom, aby sa diskusia preniesla z ulice do parlamentu, musí národná rada podľa Pellegriniho reagovať aj zmenou svojho rokovacieho poriadku. Nemala by však vzniknúť jednostranne.

Figeľ by bol rád, ak by parlament narábal s časom zodpovednejšie. „Keď niekto povie – ‚vyhraj voľby a môžeš všetko‘, tak to je arogancia moci. Vyhraj voľby a môžeš viac slúžiť – to je zmysel demokracie,“ dodal Figeľ.

Pellegrini v závere diskusie avizoval, že sa pripravuje odpolitizovanie štátnej a verejnej služby. Začne sa v zdravotníctve a postupne sa prejde do ďalších oblastí. „Bude predstavený zásadný návrh, ktorý zabráni akýmkoľvek politickým nomináciám do rôznych správnych, dozorných rád nemocníc a zdravotníckych zariadení. Čisto musí ísť o nominácie odborné,“ povedal nový šéf parlamentu.

Politické strany, ktoré majú ukotvené hodnoty

Doplnil, že na úrade vlády sa pripravuje legislatíva, ktorá má zabrániť tomu, aby sa štátni zamestnanci menili v závislosti od výmeny strán vo vláde, aby prvoradá bola ich odbornosť. „Slovensko potrebuje progres smerom

k zodpovednej, transparentnej, efektívnej správe vecí verejných na všetkých úrovniach, len nedá sa to antipolitikou, odmietnutím istých nástrojov,“ tvrdí Ján Figeľ.

Podľa neho potrebujeme politické strany, ktoré sú „hodnotovo ukotvené a programovo orientované, nie P.O. Boxy, nie nejaké finančné ekonomicko – politicko – personálne projekty, projektíky na jedno obdobie, na nejaký účel“. Výber na základe straníckej knižky odmieta, podstatné sú hodnotové – morálne či etické a odborné kritériá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky