Nástupcu Šeligu nezvolia ani na 32. schôdzi parlamentu, zaľudia sa stále nedohodli na mene kandidáta

NR SR: Rokovanie 28. schôdze
Zľava: Poslanci parlamentu za stranu Za ľudí Tomáš Lehotský, Juraj Šeliga, Jana Žitňanská a Marek Hattas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 16. júna 11:47

Voľba podpredsedu Národnej rady SR (NR SR) nebude zaradená do programu najbližšej 32. schôdze parlamentu. Pred stredajším rokovaním vlády to povedala predsedníčka poslaneckého klubu strany Za ľudí Jana Žitňanská. Odôvodnila to tým, že v strane Za ľudí, ktorej tento post prináleží, sa nedohodli na kandidátovi do tejto funkcie.

Situácia v strane Za ľudí

Žitňanská sa následne vyjadrila aj k aktuálnej situácii v strane Za ľudí a ozrejmila, že kandidátov do funkcie predsedu strany môže byť v konečnom dôsledku viac. „V demokratickej strane je normálne, že sa o funkciu uchádza viacero kandidátov. Budeme o tom diskutovať a rozhodneme sa správne,“ priblížila.

Médiá tiež informovala, že zatiaľ nebolo zvolané ďalšie Predsedníctvo Za ľudí. Želá si však, aby bolo zvolané čím skôr. Otázky o možnom spájaní Za ľudí s inými politickými stranami označila za predčasné. „Samozrejme, je potrebné sa baviť o istej forme spolupráce,“ dodala predsedníčka poslaneckého klubu Za ľudí.

Lehotský v tajnej voľbe získal 75 hlasov

Post podpredsedu parlamentu je neobsadený od konca mája, keď poslanci NR SR do funkcie nezvolili Tomáša Lehotského (Za ľudí). V tajnej voľbe získal 75 hlasov, pričom na zvolenie za podpredsedu NR SR je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých poslancov, teda 76.

Lehotský mal nahradiť Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý oznámil svoj odchod z funkcie po tom, ako spolu so straníckou kolegyňou Žitňanskou a bratislavským županom Jurajom Drobom (SaS) porušili zákaz vychádzania, keď do noci sedeli v podniku Klub pod lampou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana ŽitňanskáJuraj ŠeligaTomáš Lehotský
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyZa ľudí