Africký mor ošípaných sa blíži. Nakazeného diviaka našli pri slovenských hraniciach

Boar 2256296_1280.jpg

Len kúsok od slovenských hraníc v Maďarsku našli uhynutého diviaka, nakazeného morom ošípaných. Informovala o tom Slovenská poľovnícka komora s odvolaním na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu.

Blíži sa

„Štátna veterinárna a potravinová správa SR nás informovala, že dňa 14.1.2019 bol na maďarsko-slovenských hraniciach potvrdený výskyt afrického moru ošípaných u uhynutého diviaka. Diviak sa nachádzal približne 400 m od našej spoločnej hranice so súradnicami N 48.25 E 20.14, na hranici župy Borsod-Abaúj-Zemplén a Rimavskosobotského okresu,“ uvádzajú poľovníci.

Podľa posledných známych informácií sa prasatá nakazené morom nachádzali asi  o 20 kilometrov južnejšie. Poľovníci sa obávajú, že je len otázkou dní, kedy sa potvrdí nákaza aj na Slovensku. ŠVPS v súvislosti s touto situáciou pripravuje mimoriadne opatrenia.

Čo je africký mor ošípaných

Vírus afrického moru ošípaných (AMO) nie je prenosný na človeka ani vzduchom, ani mäsom. Spôsobuje však obrovské škody na chovoch. Vírus prenášajú najmä diviaky, ktoré môžu rôznymi spôsobmi nakaziť domáce ošípané. Choroba má dramatický priebeh a takmer 100- percentnú úmrtnosť.

Zatiaľ nie je isté, aké opatrenia štát prijme, no v ohniskách nákazy morom sa obvykle preventívne likvidujú celé chovy ošípaných, aby sa choroba ďalej nešírila. Poľovníci zase majú povinnosť intenzívnejšie loviť diviaka a monitorovať, či sa u nich nevyskytuje ochorenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom