Africký mor ošípaných sa na Slovensku od júla 2019 potvrdil v 36 chovoch, Vlčan predstavil opatrenia

Prasa
Foto: Foto: SITA/Dušan Hein

Od konca júla 2019 do konca októbra tohto roka sa africký mor ošípaných (AMO) na Slovensku potvrdil v 36 chovoch domácich ošípaných.

V prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo v rovnakom období potvrdených 3365 pozitívnych prípadov. Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan v Informácii o aktuálnej situácii šírenia afrického moru ošípaných (AMO).

Kontrola poľovníckych revírov

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predstavil realizáciu opatrení na zabránenie jeho šírenia a eradikácie a snahu znižovať denzitu populácie diviaka v rizikových oblastiach a tam, kde zaznamenaný ešte nebol.

V rámci mimoriadnej situácie sú kontrolované poľovné revíry ako aj aktivity užívateľov poľovných revírov, ktoré smerujú k vyššej intenzite lovu a odstraňovaniu kadáverov.

Zvýšený úhyn diviakov

„V uvedených oblastiach sa lov diviačej zveri oproti uplynulej poľovníckej sezóne zvýšil o 43 percent. Zároveň sa prejavil zvýšený úhyn diviačej zveri. Pokles stavov diviačej zveri za 8 mesiacov (lovom a úhynom) oproti minuloročnej poľovníckej sezóne stúpol na 62 679 kusov, čo predstavuje viac o 32 percent,“ uviedol minister.

Pre obavy zo zavlečenia nákazy zo zahraničia rezort vypracoval plány kontrol spracovateľských závodov bravčového mäsa so zameraním na vysledovateľnosť nákazy. Kontroly s dôrazom na pôvod bravčového mäsa prebiehajú aj na hraniciach s Poľskom a Českou republikou s cieľom zamedziť dovozu bravčového mäsa zo zóny II a III z členských krajín Európskej únie, kde je AMO identifikovaný.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Samuel Vlčan